Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Polityka prywatności.

Oświetlenie w restauracji

Autor admin 20/09/2017 2 Komentarze

Nie każdy właściciel restauracji, kawiarni czy baru zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem w lokalu gastronomicznym jest oświetlenie. Z jego pomocą możemy nie tylko wykreować odpowiedni nastrój, zapewnić gościom komfort, ale również wpłynąć na wrażenia smakowe konsumentów. Nie od dziś wiadomo przecież, że jemy również oczami! Oświetlenie w lokalu gastronomicznym powinno być umiejętnie dopasowane pod względem całej aranżacji oraz oczywiście ekonomiczne.

 

Podczas projektowania przestrzeni restauracji czy innego lokalu gastronomicznego nie można zapominać o oświetleniu. Już na etapie planowania wystroju powinniśmy wziąć pod uwagę rozmieszczenie punktów świetlnych, rodzaj oraz stylistykę lamp, a także parametry świetlne, które będą optymalne dla danego lokalu. Natężenie światła, jego barwa, kąt padania, będą miały ogromny wpływ na samopoczucie gości w restauracji.

 

 

 

 

Nastrój w restauracji

 

Z pomocą światła możemy stworzyć nastrój relaksu, intymności, sprawić, że odwiedzający będą chcieli odwiedzić nasz lokal ponownie. Aby tak się stało, w restauracji warto zastosować światło o barwie ciepłej. Sala jadalna powinna być oświetlona w taki sposób, by zapewniała gościom prywatność i wrażenie przytulności. Stoliki nie powinny być oświetlone zbyt jasno, szczególnie w przypadku nastrojowych lokali często wybieranych na randkę czy inne prywatne spotkania, np. w gronie rodzinnym.

 

Punkty świetlne muszą być rozmieszczone umiejętnie, tak by na sali nie było zbyt jasno ani zbyt ciemno. Lampy powinny w możliwie jak najlepszym świetle ukazywać serwowane potrawy oraz wygląd samych odwiedzających, tak by goście czuli się w restauracji jak najlepiej. Można zatem zastosować jaśniejsze światło w okolicy baru i zaakcentować ciągi komunikacyjne, zwiększając komfort gości podczas przemieszczania się po lokalu i zamawiania potraw. W takim przypadku można zastosować oświetlenie wiszące lub punktowe oprawy wpuszczane sufitowe. Jednocześnie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp stojących lub światła świecy na stolikach. Dzięki temu twarze gości nie będą jasno oświetlane, a potrawy już tak. Nastrojowości doda również bez wątpienia oświetlenie boczne. W restauracjach dobrze sprawdzają się lampy – kinkiety ścienne.

 

 

lampa stołowa

lampka stołowa Burg

 

Zawsze pamiętajmy przede wszystkim o tym, że światło, w tym również jego barwa i natężenie, powinny być umiejętnie dobrane do wystroju wnętrza i charakteru całego lokalu. Inne światło zastosujemy w restauracji serwującej orientalne dania, inne w góralskiej karczmie, a inne w barze.

 

Oświetlenie a wygląd potraw

 

Światło może pośrednio wpływać na nasze wrażenia smakowe. Doznania podczas jedzenia są wszak związane nie tylko ze zmysłem smaku, ale płyną z połączenia wrażeń wzrokowych, dotykowych i zapachowych. Chcąc jak najlepiej wyeksponować wygląd podawanych dań, powinniśmy skupić się na doborze barwy światła. Dla przykładu potrawy oświetlone kiepskiej jakości światłem taniej żarówki LED o chłodnej barwie – będą wyglądały nienaturalnie i nieapetycznie. Mogą przybrać sine bądź zielonkawe odcienie, co jest szczególnie nieatrakcyjne w przypadku dań mięsnych czy ryb.

 

Światło stosowane do ekspozycji dań powinno być możliwie najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego. Weźmy to pod uwagę podczas wybierania oświetlenia do witryn, przeszklonych lad, w których eksponujemy dania, desery itp.

 

Jakie żarówki?

 

Prowadzenie restauracji czy innego lokalu gastronomicznego to nie tylko pasja, ale również biznes. Bardzo ważne są zatem koszta, które powinny być jak najniższe. Wybierając oświetlenie, weźmy pod uwagę, że powinno być ono możliwie jak najbardziej ekonomiczne. Dobrym wyborem będzie nowoczesne energooszczędne oświetlenie LED. Jego wybór będzie wiązał się z większymi kosztami początkowymi, jednak poniesione wydatki, związane z zakupem lamp LED, zwrócą się z czasem. Pamiętajmy o wyborze dobrych, markowych żarówek, które zapewnią komfortowe, przyjazne, wysokiej jakości oświetlenie.

 

Warto wiedzieć, że żarówki LED można dodatkowo dopasować pod względem designu, tak by pasowały do opraw oświetleniowych i stylu całego lokalu. W sprzedaży dostępne są żarówki dekoracyjne działające w oparciu o technologię LED, w tym żarówki w stylu retro, czyli modne ostatnio tzw. żarówki Edisona. Nowoczesne oświetlenie nie musi zatem wcale nowocześnie wyglądać, co w przypadku niektórych lokali może okazać się niezwykle istotne.

 

 

żaówka edisona

żarówka Edisona LED

 

 

Oprawy oświetleniowe – wygląd lamp ma znaczenie!

 

Na nastrój w restauracji wpływ na każdy szczegół. Istotny jest zapach, muzyka, światło – oraz oczywiście wygląd całego pomieszczenia i wszystkich jego elementów. Aranżacja w lokalu gastronomicznym powinna być spójna. Wystrój ma komponować się z charakterem lokalu. Ma jak najlepiej pasować do rodzaju serwowanych dań, a wszystkie jego elementy winny tworzyć jednorodną, ciekawą i estetyczna całość. Również oprawy oświetleniowe powinny zatem możliwie jak najlepiej pasować do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze. Oprawy oświetleniowe mogą stanowić uzupełnienie całości lub wręcz wysuwać się na prowadzenie.

 

Oryginalne designerskie lampy mogą stanowić główny akcent dekoracyjny w naszej restauracji. W nowoczesnych lokalach można zastosować lampy w stylu skandynawskim lub lampy industrialne. Doskonale sprawdzają się tu duże lampy wiszące z betonu lub metalu. We wnętrzach w starodawnym stylu ciekawie będą prezentować się lampy wiszące żarówki. Warto zastosować tu dekoracyjne żarówki retro na kablach w oplocie. Lampa może w dosłowny sposób wpisywać się w stylistykę wnętrza lub jedynie do niej nawiązywać, przykuwając spojrzenia odrobiną kontrastu.

 

 

oświetlenie wiszące

 

lampa industrialna

Loftlight Indica Black

 

 

 

lampa żarówka

lampa-żarówka

 

 

 

lampa retro

lampa w stylu retro ze szklanym kloszem

 

 

betonowa lampa

betonowa lampa w stylu industrialnym

 

Jak widać, zaplanowanie oświetlenia w restauracji jest nie lada wyzwaniem. Nic dziwnego, że tak często korzystamy w tym przypadku z pomocy specjalistów. Wygląd lamp, ich światło i rozmieszenie są równie istotne, jak wygląd mebli i dodatków. Tylko umiejętnie oświetlone wnętrze lokalu gastronomicznego będzie komfortowe i przyjazne dla gości. 

 

 

lampy industrialne w restauracji

2 Komentarze

Rabbit:
12/10/2017, 11:21:46 AM
Odpowiedz

Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Betonowa lampa w stylu industrialnym robi dobre wrażenie! Idealna do większych pomieszczeń.

stim:
16/10/2017, 11:00:03 AM
Odpowiedz

Bardzo fajny artykuł! Osobiście jako fan klimatów oscylujących wokół stylistyki steampunk muszę przyznać, że lampa w stylu retro ze szklanym kloszem wygląda po prostu świetnie!

Zostaw komentarz