Poddasze to bez wątpienia wyjątkowe pomieszczenie, jednak jednocześnie dość trudne w aranżacji. Niskie stropy, skosy, a także nieregularne kształty z pewnością nie ułatwiają jego umeblowania. Poza elementami wyposażenia niezwykle istotne jest również odpowiednie oświetlenie poddasza, które ma bezpośredni wpływ nie tylko na wystrój, ale również na funkcjonalność danej przestrzeni. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na lampach i ich roli na poddaszu. Podpowiemy Ci, jakie modele w tak charakterystycznych pomieszczeniach sprawdzą się najlepiej i na co zwracać uwagę podczas ich wyboru.
Wiele osób zastanawia się, jakie oświetlenie na poddasze wybrać, aby spełniało swoją funkcję, a jednocześnie stanowiło ciekawą dekorację całego wnętrza. Warto wiedzieć, że w odpowiedni sposób operując światłem można dane pomieszczenie zwiększyć bądź zmniejszyć, jednocześnie podkreślając jego zalety i ukrywając wady. Na tym właśnie polega moc oświetlenia. Liczbę lamp na poddasze trzeba uzależnić od tego, czy w danym pomieszczeniu jest okno dachowe. Dostęp światła dziennego odgrywa niezwykle istotną rolę za dnia, jednak bez dostępu do okien konieczne będzie zastosowanie lamp o większym zasięgu lub w większej ilości, gdyż będą one jedynym źródłem światła we wnętrzu. Na poddaszu znakomicie sprawdzi się każdy rodzaj oświetlenia, zatem należy wziąć pod uwagę modele stojące, stołowe, sufitowe i kinkiety. Ciekawym dodatkiem będą również drobne lampy punktowe LED.
Światło centralne zdecydowanie stanowi główne oświetlenie na poddaszu. To właśnie tego rodzaju lamp używa się najczęściej, gdy zależy nam na równomiernym rozświetleniu całego wnętrza. Żyrandol znakomicie odbija światło od sufitu rozpraszając je po pomieszczeniu, dzięki czemu przestrzeń staje się jasna i przytulna. Aktualnie żyrandole mogą być zarówno klasyczne, jak i nowoczesne, dzięki czemu można z łatwością znaleźć idealną propozycję dla siebie. Alternatywą dla mocno ozdobnych żyrandoli są niewielkie plafony, które mogą idealnie przylegać do sufitu – znakomicie sprawdzą się w niskich pomieszczeniach.
Doskonałym rozwiązaniem jest również zastosowanie punktowego oświetlenia na poddaszu w postaci reflektorów i nowoczesnych spotów. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na montaż praktycznie w dowolnym miejscu, co szczególnie dobrze sprawdzi się w małych i ciasnych wnętrzach, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona. Wyposażając punktowe modele w żarówki ledowe można liczyć na małe zużycie energii, co również jest dużą zaletą. Punktowym oświetleniem są także kinkiety – ich światło może być skierowane w górę lub w dół, w zależności od potrzeb. Tego rodzaju modele to idealne rozwiązanie w niskich pomieszczeniach, w których trudno znaleźć miejsce dla klasycznych lamp wiszących. Dodatkowo kinkiety ścienne można wykorzystać wtedy, gdy mamy do dyspozycji jedynie skosy, bez klasycznego sufitu. Warto ich światłem podkreślić wszelkie konstrukcje ciekawe dla oka.
Odpowiednio dobrane oświetlenie poddasza może nie tylko znakomicie wyglądać i spełniać funkcję praktyczną, ale także może bezpośrednio wpływać na stworzenie przytulnej atmosfery. Ilość dostarczanego światła ma ogromne znaczenie, szczególnie na poddaszu, gdzie często dopływ promieni słonecznych bywa mocno ograniczony. Na nastrój wpływają również elementy wyposażenia, a także dodatki, w tym dekoracje, od których zależy cała aranżacja. Znakomitym wyborem w przypadku niewielkich poddaszy będą ponadto lustra, skutecznie powiększające optycznie przestrzeń, gdy zostaną ustawione w odpowiednich miejscach.
Pomieszczenia na poddaszu bardzo często mają wspólny mianownik – nieregularne kształty, które często utrudniają aranżację i dobór poszczególnych elementów wyposażenia. Jednak zawsze da się znaleźć złoty środek, pozwalający uporać się z problematycznymi kwestiami. Jedną z nich może być niewielki metraż. Niejednokrotnie łazienki czy pokoje umieszczone na poddaszu są dość ciasne, dlatego warto zadbać o ich optyczne powiększenie. Można to zrobić właśnie za pomocą oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy na poddasze mogą zupełnie odmienić wnętrze i poprawić jego proporcje. W tym celu w przypadku niskiego pomieszczenia warto wybrać oświetlenie ze źródłem światła skierowanym ku górze. W ten sposób można w mgnieniu oka wizualnie poszerzyć wąski pokój za pomocą światła odbijającego się od sufitu. Jeśli chcemy optycznie powiększyć całą przestrzeń, warto skierować światło na najdłuższe ściany. Do ustawienia właściwego kąta padania światła zdecydowanie najlepiej sprawdzą się regulowane lampy na poddasze.
This post was published on 18 grudnia, 2020 9:22 am
Żarówki LED to nowoczesne źródła światła, posiadające wiele niewątpliwych zalet, wśród których wymienić można długi…
Garderoba, jako duża szafa albo niewielkie zazwyczaj pomieszczenie, wymaga szczególnie pieczołowitego doświetlenia od wewnątrz. Biorąc…
Obecnie niezwykle popularny jest styl industrialny. O ile wywodzi się on z Nowego Jorku, to…
Nie każdy właściciel restauracji, kawiarni czy baru zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem…
Czasem warto oderwać się od codziennego życia i zanurzyć w świecie ulubionej literatury. Niekiedy potrzebujesz…
Nowoczesne lampy sufitowe mogą ozdobić i podkreślić lub przytłoczyć nasze pomieszczenie. Wiele zależy od indywidualnych…
This website uses cookies.