Industrialny styl nawiązuje swym klimatem do epoki wiktoriańskiej. Jeśli chcesz nadać wnętrzom swojego domu minimalistyczny, surowy charakter i zachwyca Cię piękno przemysłowych konstrukcji, czytaj dalej!
Epoka wiktoriańska, budzące się do życia projekty technologiczne, które niebawem okażą się milowym krokiem, trwale zmieniającym tempo rozwoju techniki i światowej historii. Choć styl ten nie doczekał się jeszcze odrębnej klasyfikacji u historyków sztuki, to opisywany jest jako minimalistyczny, surowy, nowoczesny, przemysłowy. Próżno szukać w pomieszczeniach o industrialnej stylistyce ścianek działowych. Elementem charakterystycznym są ogromne okna przypominające te z hal produkcyjnych, dworców, fabryk. To, co chcemy ukryć, schować w innych stylach aranżacji, w industrialnym jest widoczne. Różnego rodzaju kable, druty, rury, lampy industrialne, czy elementy instalacji są doskonale widoczne, często przybierając metaliczne, połyskujące, a nawet kolorowe barwy. Absolutnie więc nie należy ich ukrywać! Historia stylu industrialnego prowadzi nas do początków XX wieku i Ameryki Północnej, a dokładnie do Nowego Jorku, gdzie mocno odczuwało się wtedy kryzys przemysłowy. Koniec II wojny światowej i związany z tym upadek przemysłu zbrojeniowego doprowadziły do masowego zamykania fabryk. Niezagospodarowane, opustoszałe przestrzenie hal ceglanych i betonowych były doskonałą pożywką dla rozwoju twórczości tamtejszych artystów. Tak właśnie zrodził się loft.
Pora na przybliżenie cech charakterystycznych industrialnego stylu i obowiązującego w nim nazewnictwa. Pomieszczenie poprzemysłowe nadające się do celów mieszkalnych zwane jest loftem w stylu hard, loftem soft nazywa się nowoczesne, świeżo wybudowane apartamenty stylizowane na przemysłowy charakter. Cechy charakterystyczne dla obydwu to otwarta przestrzeń, duże okna, wysokie pomieszczenia, ceglane, metalowe, betonowe dodatki i elementy konstrukcyjne. Lampy loft, lampy konstruowane z rur świetnie wkomponowują się w stylistykę przemysłowego wnętrza. Większość wykonywana jest z elementów hydraulicznych, które popularnie określane są jako złączki żeliwne, przez niektórych nazywane „wieszaki z rur”,
„lampy z rur”. Złączki służą do trwałych połączeń prostych odcinków rur oraz do montażu złożonych części w trudnych miejscach. Taka konstrukcja umożliwia artystom tworzenie dowolnych, rozmaitych kształtów, które przybierają potem fantazyjne formy. Zakręty, rozgałęzienia, łączenia to szczególne elementy budowy, które wyróżniają lampy industrialne. Powszechnie stosowane oprawy do lamp są z bakelitu, a przewody to kable elektryczne o podwójnej izolacji.
Żarówki są zdobnikiem i podstawowym elementem nadającym charakteru całemu sprzętowi. Powszechnie stosuje się żarówki Edison, są one stylizowane na stare, są dość masywne i przez to doskonale komponują się z metalowymi elementami. Lampy i ich akcesoria wykonywane są z naturalnego żeliwa o czarnym zabarwieniu. Cynowane, delikatniejsze elementy srebrne są z kolei warstwą pokrywającą żelazne konstrukcje.
Podstawową sprawą i początkiem pracy jest projekt. Tutaj, wszystko się zaczyna. Lokalizacja i zastosowanie lampy wyznacza jej wygląd. Na pewno lampa wisząca będzie zasadniczo różnić się od kinkietu. Łączniki, kolanka, redukcje złożone w całość pozwalają stworzyć lampę minimalistyczną i mało skomplikowaną, bez kloszy – w zgodzie z industrialnym stylem. Na pierwszy plan wysuwają się też żarówki – niejednokrotnie są one ozdobnikiem, elementem podkreślającym charakter przemysłowy oświetlenia. Lampy loftowe świetnie nadają się do pubów i restauracji, ale też do biur, salonów, pokoi dziecięcych, kuchni domów mieszkalnych o nowoczesnej lub rustykalnej stylistyce. Doskonałym tłem dla lamp przemysłowych jest biała ściana, ale również cegła i drewno. Cena lamp jest zróżnicowana i zależy od ilości żarówek, ilości zużytego materiału, wagi, rozmiaru, od liczby dodatków.
Wyobrażenie o surowych formach nie musi być dalekie od elegancji i luksusu. By się o tym przekonać, warto wyróżnić lampy industrialne w ciepłej kolorystyce metalu, z bezbarwnym szkłem. Oprawa lampy doskonale może łączyć wtedy elegancję z prostotą. Taka lampa często wieszana jest pod sufitami przestrzeni minimalistycznych, ale może być też ozdobnikiem, pięknym wyróżnikiem w mocno dekoracyjnym salonie. Trendem na światowym rynku industrialnym są lampy, w których żarówka pokryta jest cienką, metalową, ażurową, metaliczną konstrukcją.
Sklep lampalampa.pl proponuje wyjątkowe wzory i kolory lamp użytkowych. Kształty i barwy opraw nie definiują ich miejsca przeznaczenia. Dlatego też nasze modele z pewnością zaspokoją Państwa potrzeby i w naszym sklepie odnajdziecie modele dopasowane do salonu, pokoju dziecka, czy biura. Nasz sklep to nie tylko łatwa w obsłudze strona internetowa, z której łatwo i szybko możesz złożyć zamówienie. Mamy również do dyspozycji zainteresowanych klientów elegancki showroom, sklep stacjonarny. Znajdują się w nim wszystkie modele oświetlenia z naszej oferty: lampy loftowe, lampy wiszące, żarówki, designerskie lampy podłogowe i kinkiety. To, co jest istotne to fakt, że wszystkie są dostępne w jednym miejscu. Siedziba sklepu stacjonarnego znajduje się we Wrocławiu, przy ulicy Robotniczej 64.
This post was published on 28 listopada, 2019 12:15 pm
Żarówki LED to nowoczesne źródła światła, posiadające wiele niewątpliwych zalet, wśród których wymienić można długi…
Garderoba, jako duża szafa albo niewielkie zazwyczaj pomieszczenie, wymaga szczególnie pieczołowitego doświetlenia od wewnątrz. Biorąc…
Obecnie niezwykle popularny jest styl industrialny. O ile wywodzi się on z Nowego Jorku, to…
Nie każdy właściciel restauracji, kawiarni czy baru zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem…
Czasem warto oderwać się od codziennego życia i zanurzyć w świecie ulubionej literatury. Niekiedy potrzebujesz…
Nowoczesne lampy sufitowe mogą ozdobić i podkreślić lub przytłoczyć nasze pomieszczenie. Wiele zależy od indywidualnych…
This website uses cookies.