Lampy kinkiety ścienne

Kinkiet (z franc. quinquet) to tradycyjny rodzaj oświetlenia z długą historią. Kinkiety to lampy o specjalnej konstrukcji, które wieszamy na ścianach. Dzięki nim możemy nie tylko podnieść komfort użytkowania pomieszczeń domowych, ale także wykreować w nich niezwykły nastrój. Kinkiety ścienne są też często bardzo dekoracyjne i mogą stanowić doskonały element aranżacji naszego wnętrza.

Pierwotnie kinkiet był stojącą lampą olejową z palnikiem umieszczonym obok zbiornika paliwa, nie zaś nad nim. Takie stojące kinkiety stanowiły podstawowe oświetlenie aż do czasu pojawienia się lamp naftowych. Następnie kinkietami nazywano lampy albo świeczniki do zawieszenia na ścianie, z wypolerowanymi tarczami metalowymi albo lustrzanymi, odbijającymi światło. W owych czasach takie oświetlenie używane było głównie do oświetlania sceny teatralnej. W latach 80. XVII wieku w Paryżu lampy kinkiety ścienne zaczęły z teatrów trafiać domodnych salonów. Oświetlenie tego rodzaju zaczęto stosować w korytarzach, foyer i różnego rodzaju pomieszczeniach.

Z czasem kinkiety ścienne okazały się najlepszym oświetleniem do tworzenia nastroju wewnętrzach, dzięki swoim właściwościom rozpraszania światła. Bardzo często stosowano je – i stosuje się po dziś dzień – w hotelach, restauracjach czy kawiarniach. Kinkiety dają możliwości uzyskania ciekawych efektów wizualnych dzięki zastosowaniu różnorodnych kloszy i bardzo wpływają na wygląd pomieszczenia, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku miejsc publicznych przeznaczonych do rozrywki i wypoczynku.

Kinkiety ścienne w pomieszczeniach mieszkalnych

Z biegiem lat lampy kinkiety ścienne stały się przede wszystkim elementem dekoracyjnym wnętrz, choć nie tylko. Umieszczając je w salonie lub w sypialni, stwarzamy nowe możliwości, jeśli chodzi o oświetlenie pomieszczenia wypoczynkowego. Kinkiety pozwalają uzyskać łagodne światło doskonałe do wypoczynku i relaksu. Stosowane razem z oświetleniem sufitowym, dodatkowo oświetlają pomieszczenie, niejednokrotnie zwiększając nasz komfort przebywania w nim.

Kinkietów możemy użyć do oświetlenia lustra w łazience, bądź np. zawiesić po obu stronach łóżka w sypialni, nad szafkami nocnymi. Kinkiet doskonale sprawdzi się nad kanapą w salonie, jako dodatkowe oświetlenie przydatne m.in. podczas czytania. Tego rodzaju oświetlenie ścienne może też posłużyć do oświetlania obrazów.

W sprzedaży dostępne są kinkiety ścienne różnego rodzaju, nowoczesne i designerskie, uniwersalne bądź stylizowane, np. na lampy starego typu. Bez trudu wybierzesz wśród nich te, które doskonale będą pasowały do twojego mieszkania. Oto kilka ciekawych przykładów z naszego sklepu (po więcej zapraszamy do zakładki lampy kinkiety ścienne):

821

Designerski kinkiet techniczny. Oprawa 821 z serii Spot-line. Lampa w kolorze białym, wykonana z malowanego aluminium.

Bang Bang - W2 - White

Nowoczesny i designerski kinkiet Big Bang z tworzywa akrylowego i aluminium

CAB-WE

Kinkiet Cabos CAB-WE z przezroczystym kloszem. Szklane koraliki pięknie rozpraszają światło, tworząc na ścianie wyjątkowy efekt wizualny

Febe Wall LOFTLIGHT

Coś dla amatorów stylu industrialnego. Kinkiet Febe Wall z kolekcji LOFTLIGHT z kloszem z betonu, z imitacjami zniszczeń. Każdy egzemplarz jest inny i ręcznie robiony!

Shawshank Mini Wall

Kinkiet-żarówka Shawshank Mini Wall w stylu industrialnym, z mosiężnym wykończeniem

Pipe - 3

Awangardowy i nowoczesny kinkiet ścienny Pipe-3 z trzema kloszami ze szkła kolorowego, dającymi ciekawe efekty świetlne