Jakie oświetlenie dobrać do nowoczesnego salonu?

Sypialnia to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu. To właśnie tutaj relaksujemy się z książką w ręku czy przed telewizorem, ucinamy sobie krótką drzemkę po ciężkim dniu lub przyjmujemy gości. Sprawia to, że oświetlenie pokoju dziennego pełnić musi kilka funkcji. Powinno zarówno cieszyć oko, jak i być praktyczne. Jakie oświetlenie do salonu sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Jaka lampa do salonu będzie najlepszym rozwiązaniem?

W żadnym salonie nie może zabraknąć między innymi oświetlenia ogólnego, którego zadaniem jest zastępowanie światła dziennego. Lampę tego typu najlepiej zawiesić na środku pomieszczenia, aby była w stanie równomiernie doświetlić poszczególne jego strefy. Wyjątek stanowią salony o niestandardowych kształtach. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będą punkty świetlne zamontowane w każdej ze stref. W dużym pokoju dziennym z powodzeniem zawiesić można ozdobną lampę na kablu czy elegancki żyrandol. Do nieco mniejszych pomieszczeń doskonale pasować będzie natomiast plafon. Jeżeli do dyspozycji mamy przestronny salon, bez obaw zawiesić możemy w nim lampę z kilkoma żarówkami. Dzięki temu światło będzie padać w różnych kierunkach. Tego typu oświetlenie pozwala bowiem na ich regulowanie. 

Na jakiej wysokości powinna zostać zawieszona lampa w salonie? 

Najlepiej, aby było to co najmniej 200 centymetrów od podłogi. Dzięki temu swobodnie przejść będzie mógł pod nią nawet najwyższy domownik. Lampa sufitowa wisząca w salonie świecić może w dół lub w górę. Pierwsze z rozwiązań najlepiej sprawdzać będzie się w pomieszczeniach, w których sufit został pomalowany na biało, optycznie je powiększając. Aby ułatwić sobie dozowanie światła w salonie, warto zdecydować się na zastosowanie ściemniaczy przy włącznikach lamp sufitowych.

Jaką lampę podłogową wybrać do salonu?

Jaka lampa do salonu stanowić będzie najlepsze dopełnienie oświetlenia sufitowego? Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można różnego rodzaju lampy podłogowe. Ustawić można je albo w pobliżu kanapy, albo przy fotelu wypoczynkowym, tworząc w ten sposób przytulny kącik do czytania. Takie lampy mogą zawierać klosz, abażur czy dekoracyjną  żarówkę. Ich optymalna wysokość to około 150-180 centymetrów. Podobnie, jak w przypadku lamp sufitowych, te również mogą świecić w dół lub w górę. Pierwsze z nich pełnią najczęściej funkcję dekoracyjną. Drugie mają natomiast na celu rozjaśnienie pomieszczenia.

Betonowa lampa podłogowa - Malta od LOFTLIGHT

Kinkiet – doskonałe uzupełnienie oświetlenia sufitowego

Co zrobić w sytuacji, gdy w salonie brakuje miejsca na klasyczną lampę wiszącą, stołową czy podłogową? Doskonałym rozwiązaniem do tego typu wnętrz będzie kinkiet. Otóż rzuca on światło na dużą płaszczyznę, tworząc w ten sposób subtelną poświatę. Kinkiety zawiesić można między innymi parami, na przykład po 2 stronach telewizora, kanapy, obrazu czy lustra.

Ozdobne lampy do salonu

Aby nadać wnętrzu salonu niebanalnego charakteru, warto zastosować w nim lampę ozdobną, na przykład stołową. Czym charakteryzuje się tego typu oświetlenie? Najczęściej ma ono nie więcej niż 100 centymetrów wysokości i ustawia się je na półce, parapecie, konsoli, biurku czy stoliku kawowym. Do wyboru są modele z kloszem tekstylnym szklanym lub z tworzywa sztucznego.

Lampa zewnętrzna Take Away Sound Rossini Iluminazione

Jakie oświetlenie nad telewizorem sprawdzi się najlepiej?

Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz oglądanie telewizji w ciemnym pomieszczeniu mocno nadwyręża nasz wzrok i jest dla niego niezdrowe. Aranżując kącik multimedialny, warto zatem zadbać o zastosowanie w nim odpowiednio dopasowanego oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie światło rozproszone. Kontrast między ciemnym wnętrzem i jasnym ekranem skutecznie zniweluje łagodne oświetlenie zastosowane tuż przy lub za telewizorem. Lampy nigdy nie należy ustawiać w taki sposób, aby strumień światła odbijał się na ekranie. Do oświetlenia telewizora bardzo dobrze sprawdzą się 2 kinkiety zamontowane po obu stronach ekranu. Innym, godnym polecenia rozwiązaniem jest lampa podłogowa ustawiona tuż za odbiornikiem, lampa stołowa postawiona obok ekranu czy niewielka lampka zamontowana w półce nad telewizorem. Bardzo dobrym pomysłem są także taśmy LED podświetlające wnękę lub uchwyt na telewizor. Jeżeli chodzi o optymalną moc oprawy przy odbiorniku, w zupełności wystarczająca będzie tu żarówka 25 W.

Najciekawsze lampy do nowoczesnego salonu z naszego asortymentu

W naszym sklepie internetowym LampaLampa.pl znaleźć można bogaty wybór stylowych lamp do salonu urządzonego w stylu nowoczesnym. Na uwagę zasługują tutaj między innymi lampy wiszące, na przykład betonowe. Dobrym rozwiązaniem do pokoju dziennego będą także nasze lampy podłogowe, między innymi utrzymane w klimacie skandynawskim. Niemniej stylowo prezentują się lampy stołowe, które ustawić można na przykład na kredensie.

Dodaj komentarz