Jak olśnić klientów? Jak sprawić, żeby nie tylko skorzystali z oferty Twojego hotelu, ale co najważniejsze – chętnie do niego wracali? Odpowiedzią jest: oświetlenie hotelowe. Światło jest doskonałym sposobem, aby udekorować wnętrze, a także zapewnić przebywającym w nim osobom odpowiedni nastrój. Ten ostatni element to zresztą kwintesencja Twojego sukcesu. Zobacz zatem, co warto zrobić i dlaczego, aby Twoje drzwi nigdy się nie zamykały.
Oświetlenie hotelowe – od czego zacząć?
Zacznij od analizy. Bez względu na to, czy dopiero tworzysz hotel od podstaw, czy też zamierzasz go remontować. Najprostszy sposób to wziąć kartkę papieru i rozpisać przeznaczenie każdego pomieszczenia. Zaplanowanie oświetlenia do hotelu wymaga dokładnego rozeznania, przewidywalności, a także odrobiny kreatywności. Resztę znajdziesz w naszym poradniku. Dobre przygotowanie to minimalizacja kosztów związanych:
- z założeniem lub modernizacją instalacji;
- z zakupem artykułów dekoracyjnych;
- z poborem energii elektrycznej.
Na tym etapie warto skonsultować się z profesjonalnym elektrykiem, który oceni stan instalacji. To jeden z najważniejszych elementów, bo tutaj inwestujesz nie tylko w aranżację wnętrza i jego funkcjonalność, ale w bezpieczeństwo Twoje oraz gości. Poza tym w trakcie montażu będziesz wiedzieć, na co możesz sobie pozwolić. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i przestojów związanych z powstałymi problemami.
Gdy masz już gotową analizę pomieszczeń i pewność, że instalacja elektryczna jest bezpieczna, czas na kolejny krok. Wykonaj go, zanim przystąpisz do zakupu lamp. Poniżej zapraszamy do zapoznania się z tym, w jaki sposób można wykorzystać oświetlenie hotelu, aby budować odpowiedni nastrój u gości w poszczególnych pomieszczeniach.
Jak dobrać nowoczesne oświetlenie hotelowe do holu?
Hol to Twoja wizytówka. Być może słyszałeś o zasadzie 10 sekund? Pierwsze wrażenie jest dość istotne. Poniżej przygotowaliśmy kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed aranżacją tego wnętrza:
- Jakiej wielkości jest hol?
- W jaki sposób wykorzystywane jest w nim światło dzienne?
- Jaka jest Twoja grupa docelowa?
- Czy światło spełnia zasady BHP dla pracowników oraz gości?
- Jakie emocje chcesz wzbudzić w gościach już od progu?
Projektując oświetlenie hotelowe w holu, warto przyjrzeć się wszystkim funkcjom, a także celom, które chcemy w ten sposób osiągnąć. Podobne pytania, w zależności od Twoich potrzeb, ale i możliwości lokalowych, przygotuj także do pozostałych pomieszczeń.
Jakie oświetlenie hotelowe do małego wnętrza?
W tym miejscu przyjrzyjmy się pytaniu pierwszemu z poprzedniego akapitu: Jak dobrać nowoczesne oświetlenie do holu? Zasady te mają również zastosowanie do innych pomieszczeń np.: sal restauracyjnych. Hol o małej powierzchni, który nie wykorzystuje światła dziennego, z pewnością będzie wymagał doświetlenia. Warto w tym celu rozważyć kinkiety, które nie będą zajmowały dużo miejsca, a sprawią, że pomieszczenie wyda się większe i jaśniejsze. W trosce o pracowników recepcji proponujemy natomiast zaopatrzyć się w lampy biurowe, które zapewnią komfort pracy o każdej porze. Ponadto staną się dodatkowym źródłem światła w niewielkim pomieszczeniu.
Oświetlenie hotelowe do dużego wnętrza
Duży hol z przestronnym wnętrzem, a w dodatku oszklonymi ścianami to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Naturalne światło jest bowiem najtańsze i najkorzystniejsze dla zdrowia. W takiej sytuacji wizerunek holu warto ocieplić innymi elementami dekoracji wnętrz. Pamiętaj jednak o tym, że po zmroku to samo miejscu może wyglądać już zupełnie inaczej. Jeśli chcesz zachować niepowtarzalny klimat, proponujemy oświetlenie hotelowe punktowe, w tym niecodzienne lampy stojące, które będą także dodatkiem dekoracyjnym.
W tym przypadku powierzchnią do wykorzystania jest także sufit. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, warto wykorzystać wiszące żyrandole. Co więcej, sam możesz stworzyć własną aranżację. W lampalampa.pl pomagamy naszym klientom tworzyć oryginalne lampy. Skorzystaj z naszego konfiguratora i zbuduj własną!
Oświetlenie hotelowe w pokoju, sali konferencyjnej i kuchni
Wybierając oświetlenie hotelowe do pomieszczeń, które mają nie tylko robić dobre wrażenie, ale być także użytkowe, warto przyjrzeć się potrzebom klientów oraz pracowników. W tym celu trzeba wziąć pod uwagę różne rodzaje lamp w jednym pomieszczeniu. W przypadku pokojów należy zapewnić gościom stanowisko do czytania, ale również intymność. W tym ostatnim celu proponujemy kinkiety lub małe lampki dekoracyjne, który doskonale sprawdzą się także w sali restauracyjnej.
Miejscem szczególnej uwagi jest także hotelowa kuchnia. Tutaj należy zastosować jasne światło, które zapewni odpowiednią widoczność pracownikom. Nie zmęczy ich wzroku, ale jednocześnie pozwoli wyłapać nawet najdrobniejszy szczegół, który może zaważyć na reputacji hotelu. Z pewnością nie musimy wydawać majątku na dekoracyjne lampy, warto jednak zaopatrzyć się w żarówki o odpowiednim poziomie jasności.
Innymi prawami rządzą się korytarze, a przede wszystkim sale konferencyjne. Oprócz kinkietów polecamy tutaj plafony. Ich rozmieszczenie zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Na pewno jednak musisz zapewnić minimum widoczności w celu bezpiecznego przemieszczania się gości i obsługi. W salach konferencyjnych warto natomiast zadbać o intensywność światła, w tym żarówki, które zapewnią oświetlenie przyjazne oczom przez wiele godzin. Dodatkowo instalacja powinna być łatwa w obsłudze, aby prowadzący mogli samodzielnie dostosowywać rodzaj oświetlenia do potrzeb wynikających z programu zajęć. System powinien być prosty w obsłudze.
Wpływ światła na samopoczucie człowieka
Jak już powiedzieliśmy wcześniej: najlepszym rodzajem światła jest naturalne. W pierwszej kolejności wykorzystuj więc głównie okna będące jego źródłem, a zarazem pełniące funkcję dekoracyjną. Ponadto warto zadbać też o roślinność, która doskonale odbija promienie słoneczne, jak i te, emitowane przez żarówki. W ten sposób każde pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie lżejszego, a zarazem przyjemniejszego i sprzyjającego relaksowi. Udowodniono, że natura (również ta, w doniczce) kojąco wpływa na nasze zmysły. Promienie słoneczne sprzyjają natomiast wytwarzaniu cennej witaminy D, która dba o naszą odporność, a tym samym dodaje nam siły i energii. Zastanów się:
- Jakie masz samopoczucie w dni, gdy jest szaro i ponuro?
- Jaki masz nastrój zimą, gdy szybciej robi się ciemno?
Światło ma ogromne znaczenie. Projektując zatem oświetlenie hotelu, weź pod uwagę, jaki nastrój chcesz wzbudzić w klientach. Jasne, przestronne i zadbane hole z pewnością dadzą Twoim gościom poczucie, że są pod opieką profesjonalistów. W uzyskaniu takiego efektu pomogą żarówki imitujące naturalne, białe światło. Do tego przydadzą się lampy oraz żyrandole w stonowanych kształtach i barwach, które swoim wyglądem będą uspokajać. Krzykliwe kolory niekoniecznie zdadzą egzamin (aczkolwiek wszystko zależy od celu, jaki chcesz osiągnąć oraz jaka grupa klientów jest Twoją grupą docelową).
Ciepłe, żółte, wręcz przydymione światło doskonale sprawdzi się natomiast przy stolikach restauracyjnych, w barach, korytarzach, toaletach, a także pokojach hotelowych, zapewniając tym samym gościom intymność. Ponadto, takie światło pomaga zrelaksować się oraz odpocząć. Nie jest wskazane do miejsc, w których potrzebujemy energii do pracy np.: w hotelowej kuchni.
Jak oświetlić taras hotelowy ? Dekoracje zewnętrzne
Samo wnętrze to nie wszystko. Na pierwsze wrażenie wpływa również wizerunek elewacji, która powinna być zadbana. Nieatrakcyjne mury łatwo ocieplić, stosując zewnętrzne oświetlenie hotelu. Te same rozwiązania możesz wykorzystać także na tarasie. To jedno z tych miejsc, które obok holu może stać się Twoją wizytówką. Światło na tarasie, szczególnie po zmroku, odgrywa pierwszoplanową rolę. Doskonałym rozwiązaniem w tym miejscu będą lampy wykonane według Twojego projektu lub żarówki dekoracyjne. W zależności od intensywności światła stworzysz w ten sposób niepowtarzalny klimat. Dodatkowo, aranżując taras, warto zastanowić się nad doborem mebli i roślinności. Łącząc to wszystko w całość, dasz swoim gościom niezapomniane wrażenia, a tym samym emocje, które mogą stać się ich powodem do kolejnej wizyty.