Jak wysoko zawiesić lampę w salonie?

Oświetlenie to nieodłączny element każdego pomieszczenia umożliwia nie tylko osiągnięcie walorów funkcjonalnych, ale także dekoracyjnych. Wybór lamp do salonu jest niezwykle szeroki i bogaty w rozmaite, ciekawe wzory. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele wiszące, które poza skutecznym oświetleniem wnętrza wprowadzają do niego niepowtarzalny styl i elegancję. Aranżacja salonu w towarzystwie takiej lampy pozwala na mnóstwo możliwości, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Niezwykle ważna jest wysokość zawieszenia, dzięki której możemy uzyskać mocniejsze lub słabsze światło, skupione w danym punkcie bądź rozproszone. Poznaj niezbędne wskazówki właściwego oświetlenia salonu! 

Odpowiednia wysokość oświetlenia wpływa na funkcjonalność i wystrój

Podczas urządzania salonu, oprócz pełnego wyposażenia i dekoracji, istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego oświetlenia. Pozwala osiągnąć maksymalną funkcjonalność oraz wprowadzić pożądany nastrój. Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń domowych, stanowi centrum spotkań oraz spędzania wolnego czasu, zazwyczaj jest najbardziej obszerne. W nowoczesnych projektach tworzą przestrzeń otwartą, połączoną z aneksem kuchennym bądź przedpokojem. Do stworzenia odpowiedniego oświetlenia w salonie świetnie sprawdzają się lampy wiszące. Pozwalają na rozproszenie światła w dużych wnętrzach, komfortową regulację wysokości oraz poprawę ogólnego wystroju. 

Lampy wiszące do salonu to połączenie niezwykłej funkcjonalności z niepowtarzalną estetyką. Jak sama nazwa wskazuje, za ich efektywność odpowiada przede wszystkim wysokość zawieszenia. Jak zatem wysoko zawiesić lampę, by uzyskać kompleksowo rozjaśnione wnętrze? Głównym tego wyznacznikiem jest przede wszystkim wielkość pomieszczenia i rozplanowanie całego układu lamp w salonie. Im wyższe wnętrze, tym lampa wisząca powinna znajdować się niżej, by oświetlać jak najwięcej przestrzeni. Duże znaczenie ma też powierzchnia. Może to być zarówno cały salon, jak i sam stół czy przestrzeń wypoczynkowa. Zaleca się, aby odległość od podłogi do żyrandola wynosiła min. 210 cm, w niewysokich mieszkaniach (ok. 250 cm) optymalnym rozwiązaniem okaże się zatem plafon.

Dobór lampy według aranżacji całego pomieszczenia 

Lampy to niezbędny element każdego pomieszczenia, pozwalający na osiągnięcie odpowiedniego oświetlenia. Oferta na rynku jest niezwykle bogata i szeroka w rozmaite wzory, kształty i motywy. Od zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się lampy wiszące, które dają dużo światła, jednocześnie będąc atrakcyjnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Świetnie sprawdzają się w dużych, przestronnych pomieszczeniach, gdzie zadziałać na aranżację można zarówno ich wysokością, jak i designem. Lampy wiszące najczęściej dobierane są do wnętrza na zasadzie całego wystroju, urządzenia i wyposażenia. Jest to element, który powinien doskonale współgrać z innymi detalami i meblami. Oświetlenie bardzo istotnie wpływa na wytworzenie przytulnego, przyjemnego i odprężającego pomieszczenia, co jest ważne szczególnie w salonie. Dzięki temu warto zwrócić uwagę na to, jaki typ lampy będzie pasował do danego wnętrza. 

Poznaj bliżej rodzaje lamp

Na rynku mamy do czynienia z bardzo różnorodną ofertą lamp wiszących do każdego pomieszczenia. W asortymencie można znaleźć modele kierowane zarówno do nowoczesnych salonów, jak i bardziej klasycznych. Podczas wyboru warto wziąć pod uwagę wysokość, rozmiar oraz układ całego wnętrza. Dodatkowo design powinien wpasować się w wystrój i aranżację. W aktualnych trendach królują spektakularne style, takie jak industrialny, skandynawski, prowansalski, nowoczesny czy loftowy. Każdy z nich pozwala na osiągnięcie zupełnie innego charakteru. Sklepy specjalizujące się w oferowaniu najwyższej jakości lamp pochodzących od renomowanych producentów wyróżniają w swoim asortymencie m.in. lampy duże, betonowe, industrialne oraz nowoczesne. Cała kolekcja jest niezwykle kompleksowa i gwarantuje najlepszy wybór modeli z aktualnych trendów. Lampy duże to odpowiedź na potrzeby przestronnych i obszernych wnętrz. Sprawdzą się w salonach, w których dominuje bardzo duża przestrzeń. Dzięki swojemu rozmiarowi, ale także niepowtarzalnemu designowi mogą stać się wiodącym elementem dekoracyjnym. W bardzo ciekawy sposób urozmaicą salon i staną się jego perełką. Lampy betonowe to zupełnie innowacyjne propozycje, które zachwycają swą strukturą. Doskonale wpasują się w salon zaaranżowany w loftowym, nowoczesnym i skandynawskim stylu. Pozwalają na wytworzenie nieco surowego, niepowtarzalnego klimatu. Lampy industrialne to element stworzony specjalnie z myślą o dużych pomieszczeniach z bardzo wysokimi sufitami. Pozwalają na odwzorowanie stylu ze starego budownictwa, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Lampy nowoczesne to zaawansowana technologia i innowacyjne rozwiązania. W doskonały sposób sprawdzą się jako modne dopełnienie przestrzeni, jednocześnie pozwalając na mnóstwo możliwości. 

Dodaj komentarz