Twój prywatny, oświetlony kącik do czytania

Czasem warto oderwać się od codziennego życia i zanurzyć w świecie ulubionej literatury. Niekiedy potrzebujesz chwili doświadczenia zupełnie innych przygód, a jeszcze innym razem celujesz w poszukiwanie porad czy przeglądanie ulubionych, pięknych albumów lub może jesteś osobą, która lubi przy kubku herbaty przeczytać wieczorem gazety i czasopisma? Jakikolwiek rodzaj rozrywki preferujesz, łączy je jedno – zawsze będziesz potrzebował wygodnego miejsca, by Twój komfort był jeszcze większy. Wygoda czytania jest zależna od bardzo wielu czynników – muzyki w tle, wygodnej kanapy czy fotela, ale przede wszystkim od oświetlenia, jakie będzie dominowało w pokoju podczas czytania. Jak najlepiej dobrać światło do czytania? Kiedy nasze oczy będą męczyły się najmniej i czy ma to wpływ na poziom zdrowia? W tym artykule postaramy się rozwiać wiele Twoich wątpliwości. Zastanawiasz się, jakie są najlepsze lampy do czytania? Sprawdź!

Jak dobrać lampę do czytania?

Organizując swój kącik do czytania, warto zastanowić się nad odpowiednim oświetleniem zapewniającym odpowiedni komfort. Tylko jaką lampę w takim razie wybrać? Najlepiej taką, którą łatwo nam będzie ustawić obok siebie oraz dającą dużo światła. Najlepsze do tego są lampy stołowe lub stojące. Żarówka powinna być wycentrowana tak, aby promień światła padał bezpośrednio na książkę i jednocześnie nie raził nas w oczy, dlatego polecane są konkretne rodzaje kloszy otwartych z jednej strony, ale osłaniających samą żarówkę. Kinkiet jest bardzo wygodnym rozwiązaniem do sypialni, ale nie zapewnia odpowiedniego źródła oświetlenia, by czytało się swobodnie i nasze oczy nie ulegały zmęczeniu – to samo tyczy się lampek nocnych. Doskonałym wyborem będą więc wspomniane lampy stojące. Można je umieścić za swoimi plecami, co sprawi, że źródło światła będzie padało dokładnie na naszą lekturę i nie będzie uporczywe. Powinieneś zadbać o ustawienie jej we właściwej odległości, idealną będzie około 30 cm od siebie. Optymalizuje to odbiór lektury oraz stymuluje pracę oczu, nie pozwalając im na zbyt duże przemęczenie. Niektóre z modeli lamp do czytania posiadają funkcję regulacji padania kąta światła, co dodatkowo ułatwi usytuowanie jej w pożądany sposób. Polecamy korzystać z takiego źródła światła, które będzie padało bezpośrednio na gazetę czy książkę. Lampy sufitowe lub wiszące nie są wystarczająco mocnym źródłem i mogą doprowadzić do bardzo silnego zmęczenia oczu! Wspomnianych kinkietów czy lampek nocnych możesz swobodnie użyć do nadania przyjemnej atmosfery podczas samego czytania.

Odpowiednie światło do czytania, a zdrowie Twoich oczu

Jak zostało wspomniane powyżej, bez odpowiedniego źródła oświetlenia Twoje oczy mogą się bardzo szybko męczyć. Co to oznacza w praktyce? Lampy do czytania sprawiają, że jesteśmy w stanie dokładnie skupić się na literach. W zależności od ich wielkości, musimy poświęcać im mniej lub więcej uwagi. Odpowiednio dobrana lampa sprawi, że unikniemy problemu przemęczenia oczu. W dzisiejszych czasach jest on bardzo powszechny, ponieważ spędzamy wiele czasu przy komputerze czy telewizorze. Nawet korzystając z notebooków, e-booków do czytania, warto odpowiednio ustawiać światło do czytania, by odciążyć po zmroku oczy. W przeciwnym razie możemy bardzo szybko poczuć, że oczy zaczynają piec, swędzieć, a nawet łzawić. Nie jest to jedynie problem dyskomfortu. Nasze oczy przy nadmiernym wysiłku będą stopniowo słabnąć, aż w końcu odczujemy trwałe zmiany, które mogą wymagać nawet wizyty u okulisty. Odpowiednie światło do czytania może z łatwością temu zapobiec i wręcz wydłużyć sprawność Twoich oczu. Być może nigdy nie będziesz musiał nosić okularów! Wybierając więc lampę do czytania, zastanów się, gdzie ją postawić i jak zadbać o to, aby wydobyć z jej możliwości jak najwięcej.

Czy światło do czytania wymaga konkretnej żarówki?

Kolory, jakimi opisane są żarówki, nie służą jedynie naszemu odbiorowi barw samego pomieszczenia. Wpływają na nasze samopoczucie i możliwości skupienia, co zostało potwierdzone badaniami. Wybierając lampę do czytania, warto więc do niej dobrać odpowiednią żarówkę w zależności od tego, co planujesz robić. Dowiedziono, że barwy ciepłe (do 3300 K) sprzyjają relaksowi oraz wypoczynkowi. Będzie to więc świetny wybór do czytania gazety czy ulubionej książki, aby na chwilę odetchnąć i oderwać się od codzienności. Jeśli jednak planujesz się uczyć, pracować bądź czytać poradniki, z których zamierzasz wyciągnąć wiedzę, polecamy wybrać żarówki zimne, najlepiej, jeśli nie przekroczą 6000 K. Dlaczego? Ponieważ im zimniejsza barwa, tym bardziej wzmaga skupienie i pobudza nasz umysł. Zbyt zimna może jednak wprawić w dyskomfort, zwłaszcza podczas codziennego funkcjonowania. Wybór, jak widać, nie jest taki oczywisty. Warto zawsze zapytać o radę specjalisty, aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie daje nam dane oświetlenie.

Dodaj komentarz