Sypialnia jest szczególnym wnętrzem w każdym domu czy mieszkaniu. To właśnie tam można odpocząć po ciężkim dniu, właściwie się zregenerować oraz przygotować organizm do kolejnych wyzwań. Aby tak się stało, należy przemyśleć wszystkie aspekty związane z aranżacją i wyposażeniem. Począwszy od kolorów, poprzez funkcjonalne meble, skończywszy na modnych dodatkach. Inwestycja w te obszary ma znaczenie, ponieważ z jednej strony mózg reaguje na konkretne bodźce wizualne, z drugiej zaś – sypialnia musi być komfortowa oraz funkcjonalna. Można połączyć wszystkie założenia, szukając inspiracji w: Internecie, telewizyjnych kanałach tematycznych, czasopismach branżowych albo wśród własnych znajomych. Niekiedy także przypadkowa wizyta w salonie lub galerii wystawowej może natchnąć do oczekiwanej zmiany. Zasada jest jedna – trzeba kierować się wyłącznie własnymi upodobaniami i potrzebami. W ofercie naszego sklepu można znaleźć również oryginalne: plafony, kinkiety do różnych wnętrz, a nawet lampy ogrodowe idealne do aranżacji przestrzeni zewnętrznej.
Znajdź najlepsze miejsce dla wygodnego łóżka
Kluczowym zadaniem dla komfortu korzystania z tego wnętrza jest wybór odpowiednio przestronnego łóżka wraz z wygodnym materacem. Druga kwestia dotyczy zarówno właściwego stopnia twardości, ale też: wentylacji, odporności na zabrudzenia i braku wywoływania alergii lub podrażnień. W sypialni jak ze snów łoże może być wyposażone w: miękki zagłówek, praktyczne szafki nocne czy pojemnik na pościel. Równocześnie spore znaczenie ma przemyślenie lokalizacji, gdyż duża część elementów jest mocowanych do ściany czy właśnie bezpośrednio do łóżka. Ewentualna pomyłka będzie wiązać się z koniecznością niemal całkowitego demontażu zestawu. Ten mebel może znajdować się w:
- centralnym punkcie sypialni,
- pobliżu okna,
- bliskości jednej ze ścian,
- okolicy wejścia.
Analizując taką decyzję, należy wziąć pod uwagę: powierzchnię sypialni, rozkład pomieszczenia oraz indywidualne potrzeby. Wnętrze spełniające wszystkie oczekiwania musi uwzględniać chęć: czytania, przeglądania prasy, naturalnego doświetlenia lub izolacji przed hałasem.
Postaw na ulubiony styl aranżacyjny
Uniwersalna definicja atrakcyjnego wnętrza praktycznie nie istnieje. Decydując się na wystrój i wyposażenie, trzeba kierować się własnymi preferencjami oraz upodobaniami. Chodzi o motyw, który najczęściej będzie spójny z pozostałymi pomieszczeniami w domu czy mieszkaniu. Może to być styl: skandynawski, nowojorski, loftowy lub industrialny. Znaczenie mają też wszelkie detale dekoracyjne. Na przykład, jakie dodatki lubi beżowa sypialnia? Ciekawymi propozycjami dla takiej kolorystyki wnętrza będą:
- fioletowy dywan,
- turkusowa narzuta,
- intensywnie szare poduchy,
- inne, kremowe tekstylia.
Są to tylko przykładowe opcje doposażenia tego pomieszczenia, zależne od indywidualnych upodobań. Z perspektywy stylisty beż lubi intensywne i wyraziste przełamanie, ale właściciel może oczekiwać spokoju oraz wyciszenia. Nagromadzenie nazbyt uderzających braw zadziała dokładnie odwrotnie. W kwestii stylu sypialni ze snów liczą się także kreatywność oraz pomysłowość. Warto być otwartym na nowości.
Zatroszcz się o komfort oraz funkcjonalność
Popularnym, a dla niektórych wręcz nieodzownym wyposażeniem, jest lampa do czytania w sypialni. Taki niezbędnik znajdzie się przeważnie tuż przy łóżku lub w okolicy fotela w narożniku. Jednak w drugim przypadku jest to możliwe jedynie dla większych powierzchni użytkowych. Na komfort przebywania w tym wnętrzu wpływa również jego funkcjonalność. Mowa na przykład o dostępności do najpotrzebniejszych rzeczy osobistych, w tym: bielizny, odzieży lub niektórych artykułów higienicznych. Z tego względu w idealnej sypialni powinno znaleźć się miejsce na: schowki, półki, szafki czy szuflady. Nawet z małej lub nieustawnej przestrzeni można wygospodarować takie obszary, choć oczywiście nierzadko kosztem innych korzyści. Większą opcję wyboru mebli mają, rzecz jasna, posiadacze dużych sypialni. Do małej będą pasować płytsze szafy, które jednocześnie są zabudowane pod sam sufit. Zwiększa to ich całkowitą pojemność. I wreszcie, przestrzeń do wchodzenia i wychodzenia z łóżka – jest nieodzowna, aby np. pójść w nocy do toalety.
Pamiętaj o znaczeniu oświetlenia i dodatków
Odpowiedź na pytanie, jak oświetlić sypialnię, jest dość złożona. Możliwości w tym zakresie będzie naprawdę sporo. Najpowszechniejsze to oczywiście żyrandol lub plafon zainstalowany w centralnym punkcie sufitu. Ich zadaniem jest dostarczenie głównego źródła światła. Dzięki nim można bowiem dotrzeć do dowolnego punktu w sypialni. Idealne wnętrze powinno mieć także niewielką lampkę nocną znajdującą się na podwieszanej szafce. Dzięki niej można spokojnie: poczytać, sprawdzić godzinę po przypadkowym wybudzeniu albo porozmawiać bez wychodzenia z łóżka. W tej sferze liczy się też zastosowanie oświetlenia. Oprócz czysto praktycznego może ono stanowić nowoczesną ozdobę. W tym celu warto rozważyć montaż wbudowanych listew dekoracyjnych LED lub oczek halogenowych o małej intensywności. Inspiracje do sypialni dotyczą również gustownych dodatków. Mogą nimi być:
- obrazy, figurki,
- plakaty,
- artystyczne listwy wykończeniowe,
- lustra,
- poduchy,
- firany, zasłony,
- kwiaty.