Jaki dywan wybrać do szarego salonu?

szary salon

Przestrzeń salonowa w stylach glamour, nowoczesnym i skandynawskim może mieć pewną, wspólną cechę. Jest nią dominująca, szara kolorystyka, która ma nawiązywać do czystości oraz pewnego minimalizmu estetycznego. W każdym salonie uzupełnieniem powinien być jednak odpowiedni dywan. Jego zakup, jak w większości podobnych artykułów, ma znaczenie praktyczne i wizualne. Pierwsze dotyczy przede wszystkim ochrony przed chłodem od podłogi, a także kontaktem z kurzem. Drugie zaś odnosi się do uzyskania ogólnej spójności wystroju. Tak, aby dywan nie szokował nadmierną oryginalnością, stanowiąc optymalne uzupełnienie designu w salonie. Jednocześnie nie powinien też zlewać się kolorystycznie z meblami czy innymi dodatkami. Lepiej postawić na nieco inną tonację szarości. W ten sposób zyskamy atrakcyjną odmienność, nie zaś męczącą lub przytłaczającą nudę. Asortyment marki uwzględnia też stylowe meble drewniane i pufy na taras. Wszystkie powstają z wysokogatunkowych, trwałych materiałów.

Zweryfikuj odcień i kontrast kolorystyczny

Analizując, jaki dywan do szarego salonu wybrać, należy sprawdzić różnicę pomiędzy odcieniami materiału, a pozostałym wyposażeniem wnętrza. Specjaliści nie zalecają, aby nawet przy tradycyjnym i konserwatywnym podejściu zestawiać identyczne tonacje. Taki dywan nie wniesie bowiem niczego świeżego do całościowej aranżacji. Może wywołać jedynie monotonię, która na dłuższą metę bywa męcząca. Jednocześnie nie należy przesadzać z oryginalnością i wzorzystością. Szary salon jest z założenia umiarkowany, a także stonowany. Zbyt intensywne przełamanie wystroju takim dodatkiem zaburzy całą koncepcję. Rozwiązaniem jest zatem poruszanie się w zbliżonej barwie, ale o nieco innych odcieniach. W efekcie dywan będzie zwracał na siebie uwagę oraz optymalnie wyróżniał się na tle reszty pomieszczenia, jednak bez nadmiernej albo przesadzonej ekstrawagancji. Kolejna wątpliwość dotyczy tego, czy ma być jednolity, czy raczej wzbogacony wzorami. Oba podejścia są interesującymi wariantami dla tej aranżacji.  

Dywan do szarego salonu – gładki czy wzorzysty?

Częstym błędem związanym z zakupem tego dodatku jest odniesienie wyłącznie do kolorów ścian. Tymczasem porównanie powinno uwzględniać także: podłogę, meble i rozmieszczone dekoracje. Te ostatnie są najmniej kłopotliwe, gdyż szybko można je podmienić. Jednym z kryteriów decyzji zakupowej pod tym względem będzie sprawdzenie, jaki dywan do szarej kanapy pasuje do reszty designu. Główny podział dotyczy wersji gładkich i wzorzystych. O ile pierwsza uwzględnia po prostu konkretny kolor oraz jego odcień, druga daje większe pole do popisu. Klient może bowiem kupić dywan we wzory:

  • figur geometrycznych,
  • z grafikami ornamentów,
  • z modnymi przetarciami,
  • odcisków liści czy kwiatów.

Obie możliwości miewają połączenia tonacji: białych, czarnych i szarych, niezależnie od tego, czy dany dywan jest gładki, czy też wzorzysty. Z pewnością salon utrzymany w takiej kolorystyce nie będzie preferował odmian o silnych, jaskrawych barwach. Pomarańcz, czerwień lub fiolet pasują do innych typów wystroju.

Zadbaj o wyeksponowanie eleganckiej podłogi

Rozważając, jaki kolor dywanu do szarej kanapy będzie odpowiedni, powyższe założenia rozwiewają dużą część wątpliwości. Decyzja o zakupie powinna uwzględniać ewentualną atrakcyjność podłogi w salonie. Jako że jest to reprezentacyjne pomieszczenie do przyjmowania rodziny i gości, często bazą są piękne panele albo odnowiony parkiet. Zasłonięcie takiego atutu, nawet najmodniejszym oraz dobrze wkomponowanym dywanem, byłoby dość nierozsądne. Stąd znaczenie ma także jego lokalizacja. Najlepiej, aby znajdował się bezpośrednio pod: stołem, ławą lub mniejszym stolikiem kawowym. W tej sytuacji może mieć również nieregularne kształty, które spod skrawków materiału będą uwalniać właśnie widoczną podłogę. Odwracając sytuację, jeśli z jakichś przyczyn nie została ona odnowiona lub wymieniona, zakup dywanu na całą powierzchnię wnętrza także jest niedobrym rozwiązaniem. Przypadkowy odbiorca będzie miał wrażenie, że właściciel szarego salonu ma bowiem zamiar ukryć albo zamaskować jakąś niedoskonałość.

Jakie wymiary powinien mieć dywan do szarego salonu?

Odniesienie do wymiarów takiego produktu będzie ściśle zestawione z modelem oraz barwą parkietu czy paneli. Rozpatrując, jaki dywan do szarej podłogi jest najbardziej odpowiedni, trzeba brać pod uwagę całościową powierzchnię użytkową w salonie. To właśnie liczba m2 determinuje właściwy wybór produktu. Nie można zatem udzielić jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii, ponieważ jest ona zależna od charakterystyki lokalu mieszkalnego. Dopasowanie wymiarów musi też uwzględniać specyfikę przestrzeni. Różnice będą wynikały z faktu, czy jest ona otwarta na kuchnię i jadalnię, czy oddzielona od nich co najmniej jedną ścianą. Zasadniczo, w porównaniu do innych pomieszczeń salon będzie miał i tak największy dywan. Odnosząc się do najczęstszych parametrów, można wskazać na wersje:

  • 2,0 m x 3,0 m,
  • 2,5 m x 3,5 m,
  • 3,0 m x 4,0 m.

Ostatnia z wymienionych sprawdzi się raczej w dużych domach jednorodzinnych. Szare salony w mieszkaniach mają bowiem mniejszą powierzchnię. Zakup dywanu w każdym przypadku jest ważną decyzją aranżacyjną.

Dodaj komentarz