Fokus na kolor – jak ożywić salon bez malowania ścian?

jak ożywić salon bez malowania ścian

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ożywić szary salon? Wszystko z uwagi na fakt, iż wcześniejsze założenia projektowe nie zawsze muszą odpowiadać wizualnej  rzeczywistości tego wnętrza. Wstępna koncepcja może nieco różnić się pod względem: odcienia, struktury na ścianach czy po prostu oczekiwań właścicieli. Mogą oni zapragnąć na przykład dodania ożywczego koloru, który wprowadzi do salonu oryginalny charakter oraz trochę energii. Jednak co w momencie, gdy wykończenie lub remont zostały już zakończone? Ponowne malowanie to nie tylko dodatkowy wydatek, ale też nieporządek i dalsze wyłączenie pomieszczenia z użytkowania. Istnieją proste, a co najważniejsze, skuteczne formy rozwiązania tego problemu. Ponadto nie są kosztowne, a końcowy rezultat okazuje się zgodny z życzeniem klientów. Na ich ślad prowadzą też określone kategorie produktowe, które przedstawia nasza witryna internetowa. Propozycje zakupowe firmy to także modne, designerskie: żarówki, dywany zewnętrzne i girlandy ogrodowe.

Wybierz wielobarwne fronty lub meble

Najprostszym, ale też niebanalnym pomysłem na zmianę są chociażby kolorowe półki. Jeśli wnętrze jest na przykład w stonowanym, jednolitym kolorze, właśnie tak można wnieść odrobinę ożywienia. Podobnie zresztą, jak przy różnobarwnych frontach lub całych regałach. Trzeba oczywiście zachować pewne umiarkowanie, aby nie przesadzić z taką oryginalnością. Najczęściej to wyposażenie jest dostępne w sklepach i salonach wystawowych. Jednak, gdy w katalogu marki nie ma powyższej opcji, zawsze można wyprodukować ją na zamówienie. Elastyczność wielu ofert uwzględnia potrzeby oraz oczekiwania klientów. Architekci i dekoratorzy wnętrz często rekomendują też pewne przełamanie designu. W salonie mogą stanowić je kolorowe meble, takie jak: stolik, biblioteczka, komoda, pufa czy nowoczesny kredens. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą powiewu świeżości wizualnej, ale nie poprzez dekoracje. Mogą być sceptycznie nastawione do przeładowania salonu zbędnymi dodatkami. W ten sposób osiągną swój zamierzony cel aranżacyjny.   

Zdecyduj się na oryginalne dekoracje oraz dodatki

Zastanawiając się nad metodą, jak dodać kolor do wnętrza, można wybrać najprostszą (i najmniej kosztowną) formę zmiany. Są nią oczywiście dodatki dekoracyjne, które również w salonie uzupełniają jego ogólny wystrój. Kolorowe ozdobniki dostępne są w wielu wariantach. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się:

 • plakaty, obrazy,
 • pojemniki do przechowywania,
 • figurki, wazony, flakony,
 • zasłony,
 • wyróżnienia sportowe,
 • wielobarwne podświetlenia LED,
 • ręcznie robione dekoracje.

Wymienione na końcu mogą być dziełem utalentowanego potomka albo osoby zawodowo zajmującej się tym wytwórstwem. Dużą część z nich można zawiesić w obramowaniu na ścianie. Dotyczy to między innymi: haftów artystycznych, origami czy szklanych witraży. Niekiedy rozwiązanie jest bardzo proste – ożywieniem może być również bukiet świeżych kwiatów w wazonie. 

Stylowa tapeta jako alternatywa dla malowania

Pierwszym skojarzeniem związanym z dodaniem zakładanego kolorytu może być praktyczna tapeta. Współczesna technologia produkcji minimalizuje ryzyko: niewłaściwego położenia, odchodzenia od ściany, przypadkowych uszkodzeń czy utraty właściwości wizualnych. Ta kategoria dekoracji może być wykonana w 3D, co tylko podkreśli realizm i odwzorowanie rzeczywistej projekcji. Będzie nią:

 • popularna postać,
 • motyw zwierzęcy lub przyrodniczy,
 • zabytkowy obiekt architektury,
 • imitacja innego materiału,
 • dowolnie wskazana grafika.

Szczególnie interesująca jest ostatnia możliwość, ponieważ firmy oferują przeniesienie na tapetę niemal dowolnego projektu klienta. Może to być również zdjęcie ze wspólnej wyprawy czy eskapady. Profesjonalna obróbka pozwala uzyskać doskonały rezultat wizualny. Jest to ciekawa opcja na niezagospodarowaną ścianę w szarym salonie. Wbrew pozorom nie wiąże się ze skomplikowanym nałożeniem, a ponadprzeciętna trwałość to jej kolejna zaleta. Koszt zakupu również powinien być racjonalny.

Światło i rośliny, czyli naturalna odsłona salonu

Subtelna oraz oczekiwana zmiana w salonie nie zawsze wymaga zakupu dodatków czy kosztownego wyposażenia. Czasem wystarczy wpuszczenie do środka delikatnych promieni słonecznych bądź postawienie ulubionej roślinności. W tym celu pośrednim wzbogaceniem będą właściwie dobrane: firany, zasłony czy rolety. Podobnie, jak kwitnące, kolorowe kwiaty, które mają jeszcze jeden atut. Roznoszą przyjemny zapach w danym wnętrzu, dotleniając jego mieszkańców. To szybkie rozwiązanie do małych lokali w blokach. Właściciele domów jednorodzinnych rzadziej je wykorzystują, gdyż mają własne działki lub ogrody. Decydując się na takie rozświetlenie, trzeba wziąć pod uwagę stronę, od której znajdują się okna. Ma to znaczenie pod względem intensywności światła o wschodzie lub zachodzie słońca. Jak zatem widać, malowanie może być ostatecznym wyjściem, bo są prostsze i tańsze sposoby.

Dodaj komentarz