Na co zwracać uwagę przy wyborze lampy podłogowej?

Lampa podłogowa Konko Floor - Violet

Lampa podłogowa, czyli także stojąca, to odmiana oświetlenia ściśle nawiązująca do pewnych rozwiązań aranżacyjnych. Chodzi na przykład o stworzenie kącika do relaksu będącego fragmentem danego wnętrza. Najczęściej aranżowany jest w salonie oraz pokoju dziennym, ale zdarza się także w sypialni. Właśnie tam będzie pasować przedstawiona lampa, łącząca w sobie walory estetyczne i praktyczne. Jej bezpośrednie wykorzystanie dotyczy oczywiście pełniejszego doświetlenia np. podczas czytania. Zakup będzie więc zasadny, gdy główne, najczęściej sufitowe, źródło światła nie zapewnia wystarczającej mocy lub wydajności. Wszystko w trosce o komfort odpoczynku i ochronę wzroku. Jednak równie ważny jest aspekt wizualny, ponieważ dany model musi pasować do przyjętej aranżacji. W tym przypadku istnieją pewne, uniwersalne wskazówki, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę przy zakupie. W ofercie sklepu można znaleźć również oryginalne podsufitki oraz klosze do lamp.

Funkcjonalność i przeznaczenie lampy podłogowej

Konkretne lampy pokojowe stojące oprócz walorów wizualnych mają oczywiście określone przeznaczenie użytkowe. Z tego względu należy też sprawdzić parametry techniczne danego modelu, którymi są:

  • moc świetlówki,
  • rozchodzenie się w przestrzeni,
  • opcje regulacji,
  • pobór energii elektrycznej,
  • wysokość lampy,
  • dostępność akcesoriów dodatkowych.

Ostatnie to przede wszystkim: podstawy, wtyki, przewody, kable, osłony, rozdzielacze, zaślepki czy zasilacze. Funkcjonalność tego wariantu lamp polega na tym, że łączy walory użytkowe z relaksacyjnymi. Z jednej strony zapewnia dobrą widoczność, z drugiej zaś umiarkowane źródło światła, które wyraźnie odpręża. Ogromnym atutem jest też brak konieczności zawieszania czy montażu. Lampę podłogową wystarczy bowiem postawić w konkretnym miejscu. Jego potencjalna zmiana również nie wymaga wysiłku, gdyż należy ją tylko przenieść – bez odkręcania, odłączania korków lub wywiercania dodatkowych dziur w ścianie. Te modele sprawdzą się także w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym.

Lampa podłogowa, czyli dopasowanie do pomieszczenia

Dostosowanie do powierzchni, rozkładu i przyjętego wystroju wnętrza jest kluczowe dla uzyskania założonego efektu. Na przykład lampy stojące do sypialni mogą znajdować się w bliskości łóżka, ale też w pewnym oddaleniu. Pierwsza z sytuacji zachodzi, gdy w zestawie brakuje szafek nocnych. Właściciel musi mieć możliwość zapalenia światła bez wychodzenia z łóżka, chociażby po to, aby: swobodnie poczytać, sprawdzić godzinę na budziku czy odebrać telefon. Druga okoliczność dotyczy większych sypialni, w których można wygospodarować miejsce na dodatkowy fotel. Właśnie tam może stanąć lampa podłogowa, uzupełniająca całe wnętrze. Sypialnia to niejedyne pomieszczenie, w którym można ją spotkać. Nabywcy często umieszczają ją w salonie i prywatnym gabinecie. Druga z tych opcji ma jednak raczej znaczenie wizerunkowe, gdyż klientów czy interesantów zaprasza się zwykle do biurka. Ogólny design takiego wnętrza świadczy pośrednio o profesjonalizmie oraz upodobaniach przyjmującego. Goście zwracają uwagę na te detale.

Materiały, styl i forma w lampie podłogowej

Zakup przedstawionego modelu oświetlenia daje nabywcy spore możliwości wyboru. Jedną z nich jest chociażby lampa podłogowa na trójnogu. To odmiana dużych lamp stojących właśnie o tym umocowaniu. Innymi opcjami są wersje na kółkach lub klasycznej, metalowej podstawie. Opcji zakupu w tej kategorii jest bardzo dużo, gdyż dominującym surowcem może być: drewno, tkanina czy właśnie metal. Ponadto klienci mają do wyboru niestandardowe modele z:

  • papieru,
  • dodatkowym wysięgnikiem,
  • tekstylnym abażurem,
  • mocno zabudowanym kloszem,
  • więcej niż jednym źródłem światła.

Możliwości jest zatem naprawdę sporo, a część z takich parametrów sprawdzają również właściciele małych warsztatów. Lampy podłogowe można spotkać w takich punktach, a ich zastosowanie dotyczy działań precyzyjnych. Zwłaszcza przywołane wersje z wysięgnikiem pozwalają na dotarcie do punktu docelowego z pewnego oddalenia. Produkt nie jest przeznaczony wyłącznie do wnętrz mieszkalnych i niektórych biurowych. To kolejne uzasadnienie zakupu. 

Modele stojące przyjazne w codziennym utrzymaniu

Powszechnym wykorzystaniem spośród prezentowanych opcji cechuje się lampa podłogowa do czytania. Zasadność wyboru takiego wyposażenia wynika po części z łatwości utrzymania czystości abażura, oczywiście, o ile dany model w ogóle go posiada. Teoretycznie najprostsze będzie zachowanie higieny w odmianach metalowych. Są one najbardziej trwałe i łatwe w kontakcie ze środkami myjącymi. Ze względu na malowanie proszkowe warto unikać silnych substancji chemicznych. Zdecydowanie lepiej na bieżąco pozbywać się zabrudzeń oraz powierzchownego zakurzenia. Więcej uwagi będą wymagały bazy szklane i materiałowe w lampach podłogowych. Najlepiej stosować wilgotną szmatkę lub gąbkę. Wystarczy niewielkie nasączenie wodą, aby wierzchnie nieczystości zniknęły z abażura. Właściciele lamp muszą też zwrócić uwagę na czystość żarówki. Jeśli zgromadzi się na niej dużo kurzu, może to mieć wpływ na intensywność rozchodzenia światła. Zalecenia przedzakupowe są równie ważne jak późniejsze, czyli użytkowe.  

Dodaj komentarz