Jak urządzić mały miejski balkon?

Profesjonalna aranżacja balkonu w bloku wymaga doświadczenia i niemałej wiedzy. Na szczęście inspiracje można czerpać z różnych źródeł. Są nimi: Internet, specjalistyczne czasopisma albo programy telewizyjne. Można również zdać się na własne obserwacje, ponieważ ciekawe pomysły widać nawet z perspektywy ulicy. Podjęcie takiej inwestycji z pewnością przyda się właścicielom małych albo nieustawnych lokali mieszkalnych. W tych wnętrzach często brakuje powierzchni przeznaczonej pod prywatny kącik do relaksu i odpoczynku. I choć sam balkon może znajdować się w pobliżu dość ruchliwej ulicy, nie eliminuje to jego funkcjonalności. Można na nim stworzyć miejsce przyjazne oraz zachęcające nie tylko do wywieszania prania. Podstawowym celem jest zapewnienie względnej swobody poruszania się. To absolutny priorytet, ponieważ dopiero w kolejnym kroku można przejść do określonych rozwiązań aranżacyjnych. Asortyment naszej marki uwzględnia także stylowe: dywany, lustra i dekoracje – na każdą kieszeń.

Zadbaj o dotlenienie i osłonę przed hałasem

Zastanawiając się, jak urządzić balkon w bloku, trzeba mieć na uwadze ograniczoną powierzchnię. Nie znaczy to jednak, że właściciel jest pozbawiony możliwości rozlokowania tam ulubionych kwiatów. Powinien przede wszystkim zadbać o optymalne warunki wzrostu i mało absorbującą pielęgnację. To zasadne, tym bardziej że rośliny i tak narażone są na zmienne warunki atmosferyczne oraz zanieczyszczenia. Umieszczone na balkonie będą zapewniały przyjemny zapach, a także walory estetyczne. Odpowiednimi propozycjami pod tym względem są na przykład:

  • aksamitka,
  • bazylia,
  • petunia,
  • bratek,
  • pelargonia,
  • nemezja,
  • begonia.

Wiele osób pragnie również ograniczyć hałas dobiegający z pobliskiej ulicy. Mały balkon może wykluczać opcję całkowitej zabudowy. Czy to oznacza narażenie na odgłosy z zewnątrz? Właściciel musi liczyć się z tym, że nie wyeliminuje ich całkowicie, ani nawet znacząco. Może jednak zminimalizować niedogodności już w środku poprzez odpowiednio dźwiękoszczelne okna.

Jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń?

Odpowiednie zagospodarowanie często niewielkiej powierzchni to też dylemat, jakie meble na balkon będą spełniały takie wymagania. Przede wszystkim należy ograniczyć się do przydatnego wyposażenia o właściwych wymiarach. Być może będzie to mały stolik z drewnianym krzesłem, ale alternatywą czasem bywa zabudowanie zewnętrznego parapetu. Wszystko po to, aby stanowił zastępstwo dla niewielkiego blatu czy roboczej podstawy. Priorytetem jest bowiem swoboda poruszania się po przestrzeni balkonowej. Trzeba pamiętać, że chodzi również o względy bezpieczeństwa, gdyż mały balkon nigdy nie da możliwości podobnych do werandy czy tarasu. Można tam stworzyć przytulny kącik, czasem tylko dla jednej osoby. Zwłaszcza w letnie dni kłopotliwa bywa aktywność owadów, stąd przydatna może być markiza. Należy też zadbać o antypoślizgowe i wytrzymałe podłoże. Tutaj zdecydowanie sprawdzą się płytki gresowe o konkretnym wzorze, a lepiej unikać drewna oraz wszelkich wykładzin. Alternatywą może być także sztuczna trawa.

Zyskaj intymność i odgrodzenie od sąsiadów

Zasadniczo girlanda na taras to również jedna z propozycji, które mogą nieco odseparować od natrętnego wzoru niektórych sąsiadów. Zainstalowanie ozdobnego oświetlenia może przykuwać spojrzenia postronnych osób, nie zaś nasza aktywność na balkonie. Jednak problemem bywa bliskie położenie pomieszczeń w danych lokalach. W rezultacie również wyjścia balkonowe są rozlokowane ciągiem i bez właściwego odstępu. Dużo zależy od projektu przyjętego przez dewelopera lub wykonawcę bloku. Niezależnie od charakterystyki budynku można odseparować się prostymi metodami. Przykładem jest zamontowanie bocznych kratek, po których będą rozwijać się rośliny pnące. Inne możliwości są też do kupienia w popularnych marketach budowlanych. Można tam zaopatrzyć się w separatory z drewna albo trwałego tworzywa sztucznego. W ten sposób spędzanie czasu na balkonie nie będzie wiązało się z obserwacją przez natrętnych sąsiadów. Łatwiej będzie mieszkańcom lokali narożnych, znajdujących się na najwyższych piętrach.

Mały, miejski balkon – rola kwiatów oraz dodatków

Duże znaczenie w aranżacji własnego, małego balkonu w bloku ma także oświetlenie zewnętrzne, jak chociażby girlanda. Jej zawieszenie na barierkach nieco rozjaśni przestrzeń, umilając czas spędzany tam w letnie wieczory. Mały balkon ogranicza możliwości rozmieszczenia kwiatów, lecz z pewnością sprawdzą się tam mniej wymagające gatunki. W tym względzie trzeba też odpowiedzieć na pytanie, jaka girlanda ogrodowa będzie najlepsza? Warto zdecydować się na: krótką, o mniejszej liczbie doświetleń i subtelnej intensywności. Taka instalacja nie będzie miała przecież praktycznego zastosowania, a jedynie walor dekoracyjny. Oczywiście zasadny jest zakup girlandy w technologii LED z żywotnymi diodami. Z jednej strony gwarantują one odporność na zróżnicowane warunki zewnętrzne, z drugiej zaś – niskie zużycie energii elektrycznej, które ma wpływ na wielkość comiesięcznych rachunków za prąd. Jedna z opcji to także odmiany różnobarwne, ożywiające szarą lub mało atrakcyjną elewację wokół danego balkonu.

Dodaj komentarz