Gabinet we własnym domu jest dla właściciela firmy najważniejszym pomieszczeniem, w którym podejmuje istotne decyzje. Właśnie dlatego warto zadbać o jego odpowiednią aranżację. W poniższym poradniku znajdują się informacje dotyczące urządzenia biura w taki sposób, by wystrój poprawiał efektywność wykonywanych obowiązków. Właściwie zaaranżowana przestrzeń zwiększa wydajność pracy i skupienie, zmniejszając jednocześnie rozkojarzenie innymi bodźcami. Aranżacja domowego gabinetu jest stosunkowo prosta i wymaga niewielkich nakładów finansowych. Sprawdź koniecznie wszystkie triki i porady, a następnie stwórz gabinet swoich marzeń.
Meble – podstawa wyposażenia biurowego
Najważniejszym meblem w każdym gabinecie jest oczywiście biurko, które stanowi jego punkt centralny i podstawowy element wyposażenia, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Najistotniejszą częścią biurka jako mebla jest natomiast blat – powinien być jak najszerszy i jak najdłuższy. Ułatwi to tworzenie planów, pracę przy komputerze w wygodnej pozycji, a także uzupełnianie dokumentów czy drukowanie ich. Jeśli jednak w Twoim pomieszczeniu znajduje się mało wolnej przestrzeni, weź pod uwagę biurka z wieloma szufladami oraz wysuwaną szufladą pod spodem. Takie rozwiązanie zapewnia dużo miejsca do przechowywania i jednocześnie zmniejsza ilość zbędnych akcesoriów znajdujących się na zewnątrz.
Warto także zadbać o fotel. Źle dobrany model bardzo negatywnie wpływa na pracę we własnym biurze, gdyż jest niewygodny, a przy tym może łatwo ulec różnego rodzaju uszkodzeniom. Modele o zbyt niskiej jakości są często nieatrakcyjne wizualnie i szybko się zużywają. W przeciwieństwie do nich fotele wysokiej jakości wykonane z wyselekcjonowanych materiałów bez wątpienia gwarantują wieloletnie użytkowanie. Doskonałym wyborem okaże się luksusowa i bardzo elegancka skóra naturalna, która jest jednak dość kosztowna w zakupie. Jako dodatki do biura świetnie sprawdzą się komody i regały, służące jako miejsce do przechowywania dokumentacji czy ważnych nośników danych.
Oświetlenie – nie można przecenić roli światła w efektywności pracy
Największą efektywność pracy osiągamy w otoczeniu światła dziennego lub sztucznego o zbliżonej barwie, najmniejszą zaś w przypadku oświetlenia ciepłego o niskim natężeniu. Zbyt słabe światło wzmaga bowiem uczucie zmęczenia i senności, co ma ogromne znaczenie w przypadku wykonywania ważnych zadań firmowych. Mocne światło może z kolei irytować i sprawiać, że przebywanie w danym pomieszczeniu będzie na dłuższą metę nieprzyjemne. Oświetlenie w biurze zdecydowanie trzeba wypośrodkować i zastosować źródła światła o odpowiednim natężeniu.
Jakie oświetlenie do biura warto wybrać? Po pierwsze, zwróć uwagę na jego barwę. Doskonale sprawdzi się ta, bliska naturalnej około 6000 K, która nadaje się do pomieszczeń biurowych. Po drugie, koniecznie zdecyduj się na lampy do biura domowego w odpowiedniej formie. Dobrze sprawdzają się modele wiszące, zapewniające luksusowy i elegancki efekt, mogą jednak przeszkadzać w gabinetach o bardzo małym metrażu. Na wygląd wnętrza dobrze wpływa także światło z kinkietów, czyli niewielkich lamp ściennych, które równomiernie oświetlają całe pomieszczenie jeśli zostały właściwie rozmieszczone. Warto także zastosować punkty świetlne w postaci diod LED w suficie, nie zawsze jednak ich montaż jest możliwy bez wykonania kosztownego remontu całego biura.
Dodatki i ozdoby – stwórz z ich pomocą wymarzone biuro
Zarówno szef firmy, jak i pracownicy znacznie lepiej czują się w schludnym i luksusowym biurze niż w gabinecie zaniedbanym, w którym panuje nieporządek i chaos. Warto zatem zadbać o wyposażenie i zastosowanie odpowiednich dodatków i ozdób. Dobrym wyborem okazują się ciemne barwy i luksusowe drewno, wyglądające bardzo elegancko – tego rodzaju aranżacja wymaga jednak zastosowania mocnego światła lub obecności dużych okien. Równie ciekawa jest stylistyka wykorzystująca bieli oraz jasne kolory – zachwyca swoją subtelnością oraz minimalizmem i sprawdzi się w dosłownie każdej firmie, gdyż jest uniwersalna, a zarazem ponadczasowa. Wybraną aranżację najlepiej uzupełnić o dodatkowe oświetlenie w biurze, takie jak na przykład niewielkie lampy biurkowe.