Jak oświetlić pomieszczenia ze skosami?

Lampy na skosy – najważniejsze informacje

O czym warto pamiętać, planując oświetlenie poddasza? W pierwszej kolejności zadbać należy o odpowiednie rozplanowanie mebli oraz pozostałych elementów wystroju. Idealne lampy na skosy powinny nie tylko zachwycać swoim wyglądem, lecz być również praktyczne i dopasowane do stylu i charakteru danego wnętrza. Bardzo ważną kwestią jest także to, czy poddasze znajduje się w nowym, czy starym budynku adaptowanym do zamieszkania. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku niezbędne będzie zadbanie o bezpieczną instalację elektryczną. Jej odpowiednie rozmieszczenie będzie na późniejszym etapie odpowiadać za efekt oświetleniowy. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że instalacje elektryczne na poddaszu posiadają nieco inne wymagania techniczne od tych, znajdujących się w pozostałych pomieszczeniach domu.

Lampy na skośny sufit zgodne z przeznaczeniem

Planując oświetlenie poddasza, zastanowić należy się nad jego podziałem oraz tym, jakie funkcje pełnić będą jego poszczególne części. Bez względu na to, czy marzy nam się jedna,  duża, otwarta przestrzeń czy taka, w skład której wchodzić będzie kilka, odrębnych pomieszczeń, określenie ich przeznaczenia jest niezwykle ważnym elementem aranżacji. Każde z wnętrz wymagać będzie nieco odmiennego oświetlenia. Inne lampy na skośny sufit najlepiej sprawdzać będą się w kuchni, inne – w sypialni, a jeszcze inne – w łazience. Ze względu na nisko lub wysoko zawieszony sufit poddasze w znacznej części przypadków sprawia sporo trudności, jeśli chodzi o jego oświetlenie.

Jakie lampy na skośny sufit wybrać?

Bez względu na to, ile skosów zawiera poddasze, zadbać powinno się tam o dobór właściwego oświetlenia ogólnego. O ile w tradycyjnych wnętrzach najczęściej stosuje się wiszące lampy sufitowe lub żyrandole, o tyle w przypadku pomieszczenia ze skosami mogą one nie zdać egzaminu. Podobnie sytuacja wygląda z plafonami, które zajmują nieco więcej miejsca od klasycznych lamp. Zastosowania na poddaszu nie znajdą także wiszące modele – mogłyby bowiem utrudniać swobodne poruszanie się po wnętrzu. Jak zatem powinno się oświetlić tego typu przestrzeń? W roli oświetlenia górnego bardzo dobrze sprawdzą się tutaj plafony. Dzięki temu, że pozwalają regulować kierunek światła, z ich pomocą oświetlić można wszystkie te miejsca, w których nie ma możliwości zastosowania pozostałych rodzajów oświetlenia. Do ich niewątpliwych atutów zaliczyć można także to, że gwarantują optymalną ilość światła podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak gotowanie czy czytanie. 

Na poddaszu lampa wisząca sprawdzi się w przypadku wysokiego lub poziomego stropu oraz miejsca, w którym 2 skosy łączą się ze sobą. W przypadku tego typu przestrzeni najlepiej stosować modele dedykowane niskim pomieszczeniom, które bez problemów będzie można zamontować pod skosem. Warto wykorzystać też wspomniane powyżej kinkiety i halogeny, pozwalające na skierowanie strumienia światła w wybranym kierunku. Idealnym rozwiązaniem na każde poddasze będą płaskie lampy przyczyniające się do optycznego powiększenia wnętrz. Jeżeli chodzi o kinkiety czy halogeny, najlepiej zamontować je w pobliżu sofy lub łóżka. W ten sposób uzyskać można eleganckie, dodatkowe źródło światła.

Jak oświetlić łazienkę lub kuchnię ze skosami?

Jakiego rodzaju lampy na skośny sufit najlepiej sprawdzą się w łazience czy kuchni? Dobrym rozwiązaniem będą tutaj między innymi reflektory, taśmy LED, spoty LED oraz zamontowane na suficie lampy halogenowe. Nie tylko prezentują się stylowo, lecz nie zajmują również dużo miejsca i dostarczają optymalną ilość światła. W roli ich uzupełnienia doskonale sprawdzać będzie się oświetlenie stołowe lub podłogowe.

Jak z pomocą oświetlenia zadbać o odpowiedni nastrój na poddaszu?

Oświetlenie odgrywa szczególnie ważną rolę na poddaszu, gdyż w wielu przypadkach do czynienia mamy z mocno ograniczonym dopływem światła słonecznego. Co za tym idzie, w takich wnętrzach zadbać należy zarówno o oświetlenie ogólne, jak i dodatkowe. Dobrym rozwiązaniem będzie tu światło padające od dołu, które w efektowny sposób oświetli przestrzeń znajdującą się pod skosami. W naszym sklepie internetowym znaleźć można różnego rodzaju lampy wiszące oraz lampy podłogowe dedykowane do zamontowania na poddaszu. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości można też skorzystać z fachowego doradztwa. 

Dodaj komentarz