Styl industrialny

Industrialne oświetlenie restauracji

Przestrzeń, ład, minimalizm – a jednocześnie awangarda. Tak najkrócej opisać można styl industrialny.

Mimo małej ilości dodatków i wszechobecnej prostocie, nie ma on w sobie nic banalnego. Nawet przy zastosowaniu chłodnych kolorów i materiałów takich jak beton, metal, surowa cegła – wnętrza industrialne wypełnia szczególne ciepło – oraz niepowtarzalny klimat minionych lat. Jak uzyskać idealną harmonię wśród tylu sprzeczności? To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Wyrafinowaną aranżację w stylu industrialnym możemy stworzyć przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, z zastosowaniem kilku prostych zasad.

W stylu industrialnym stare przedmioty zyskują drugie życie, a surowe materiały nabierają nowego charakteru. Mebli i dodatków z powodzeniem możesz szukać na targach staroci i na domowych wyprzedażach. Trzymaj się przy tym podstawowej reguły: im mniej, tym lepiej. Styl industrialny to przede wszystkim przestrzeń. Większe przedmioty oraz meble ustawiaj na jednym poziomie – by zyskać wrażenie porządku i ładu.

Tradycyjne wnętrza w stylu industrialnym są duże, otwarte, z wysokimi sufitami. Nawiązują do wnętrz fabryk oraz do loftów. W latach pięćdziesiątych XX wieku, po II wojnie światowej, w zniszczonej Europie pełną parą ruszyła produkcja. Powstawały nowe fabryki, pojawiło się tworzywo sztuczne, na dużą skalę wykorzystywano sklejkę czy szkło. Nowa rzeczywistość miała powstawać szybko i tanio. Jej wyznacznikami miały być postęp, nowoczesność oraz funkcjonalność. Wtedy też powstał styl industrialny, którego druga młodość przypadła z kolei na lata siedemdziesiąte, kiedy popularne stały się lofty.

Jeśli nie dysponujesz tak dużą powierzchnią, a chcesz urządzić wnętrze w tylu industrialnym, pamiętaj, by maksymalnie otworzyć przestrzeń. Zrezygnuj ze ścianek działowych. Połącz pomieszczenia. Zastosuj jasne, chłodne kolory oraz powieś na ścianach lustra, wykorzystując złudzenie optyczne. Ład i minimalizm charakterystyczne dla stylu industrialnego dodatkowo wprowadzą wrażenie przestronności.

Prostota nie ma w tym przypadku nic wspólnego z pospolitością ani z nudą. Pojedyncze zdecydowane akcenty nadadzą pomieszczeniu charakteru. Awangardowe dzieła sztuki w połączeniu z surowością otoczenia pozwolą uzyskać prawdziwie wyrafinowany efekt. W stylu industrialnym dodatków jest mało, ale mogą być one solidne i duże. Lampa betonowa, aluminiowa lub metalowa z dużym kloszem, inspirowana starym oświetleniem z hal fabrycznych to niemal obowiązkowy element:

Kapito 48 cm - White - LOFTLIGHT

Lampy wykorzystana w tej aranżacji to model Kapito z kolekcji LOFTLIGHT. Lekkie przetarcia, kolorystyka i wykorzystany materiał (metal), a przede wszystkim charakterystyczny kształt klosza sprawiają, że oprawa staje się jednym z dominujących akcentów industrialnego wystroju.

Kapito 36 cm - White - LOFTLIGHT

Lampy w stylu industrialnym to niebanalny design, daleki jest od klasycznego piękna. Częste „ozdobniki” to łańcuchy, przetarcia i imitacja rdzy.

Verda 36 cm - Green LOFTLIGHT

Lampa industrialna LOFTLIGHT Verda

Dakota 60 cm - Grey - LOFTLIGHT

LOFTLIGHT Dakota

Voltera 46 cm - Matt Black / Brass - LOFTLIGHT
Voltera 32 cm - Shine Black / Brass - LOFTLIGHT

LOFTLIGHT Voltera

Wykończenie wnętrz

By ocieplić wnętrze, stosuje się cegłę i przybrudzone barwy, jak ciemna żółć. Można pokusić się o elementy dekoracyjne z wykorzystaniem strukturalnych farb. Przytulności nada też niewątpliwie stylowy minimalistyczny kominek.

Tana 35 cm - Nickel - LOFTLIGHT
Tana 35 cm - Nickel - LOFTLIGHT

Inne rozwiązania dobrze wpisujące się w styl industrialny to wykorzystanie tynku imitującego betonowe powierzchnie czy tapet naśladujących stare betonowe ściany.

Wrażenie przytulności wprowadzić można również, stosując ciepłe światło oraz wybierając materiały takie jak drewno czy skóra w odcieniach brązu:

Dakota 60 cm - Black - LOFTLIGHT

Odcienie szarości, biel i beż. Chłód betonu i metalu ocieplony kolorem wypalonej cegły. Tak w skrócie prezentuje się paleta kolorystyczna aranżacji nawiązujących do stylu starych hal przemysłowych. Pozornie wybór jest dość ograniczony. W rzeczywistości wystrój industrialny może być jednak prawdziwym popisem inwencji twórczej. To wybór dla osób odważnych i zdecydowanych, a także tych, którzy pragną wykorzystać swój artystyczny potencjał.