Młodsi i odważniejsi mieszkańcy decydują się często na oryginalne, ożywcze stylizacje. Meble w takich wnętrzach są kolorowe, a fronty szafek nierzadko błyszczące. Jak w takiej sytuacji dopasować dywan, aby całość nie była męcząca w odbiorze? Warto skorzystać z praktycznych porad, które zminimalizują ryzyko pomyłki zakupowej. Głównym zaleceniem jest powstrzymanie się od nadmiernej wzorzystości lub jaskrawych kolorów. Z drugiej strony dywan nie musi być całkowicie stonowany kolorystycznie, gdyż rozwiązaniem będzie pewien kompromis estetyczny. Nie można zapominać o właściwościach użytkowych produktu, czyli: typie materiału, gęstości splotów włókien, odporności na wnikanie zabrudzeń, wymiarach oraz wysokości runa. Wybór jest zależny również od kolorów mebli, powierzchni i wykorzystania pomieszczenia. Propozycje zakupowe naszej firmy to także praktyczne akcesoria, jak kable oplatane czy oprawki do żarówek. Są to elementy umożliwiające niezaburzone działanie układów, w tym zasilania i oświetlenia.
Dywan do kolorowych mebli – gładki czy wzorzysty?
Rozważając, jaki kolor dywanu do mebli jest najbardziej odpowiedni, trzeba wziąć pod uwagę dominujące barwy w danym wnętrzu. Nawet wielość kolorów będzie uwzględniać nieco częstsze odcienie. Pod tym względem do wyboru są liczne warianty jednolite i wzorzyste, które powinny nawiązywać do takich tonacji. Wszystko po to, aby wnętrze zyskało jednocześnie spójność designu, a także nieco oryginalności. Najlepiej, aby decyzja o zakupie wybranego modelu dywanu następowała po zakończeniu remontu. Tylko wtedy można mieć pełen ogląd brakujących dodatków i na tej podstawie dokonać zakupu. Ponadto w razie pomyłki zdecydowanie prostsza jest wymiana dywanu, niż pozbycie się dotychczasowych mebli czy zmiana kolorów ścian. Lepiej dobrać bardziej stonowany wzór i mniej intensywną barwę. Kolorowe meble już same w sobie są wystarczającym wyróżnikiem wnętrza i nie wymagają kontrastu. Ten zakup trzeba też zestawić z charakterystyką i kolorem podłogi. Wtedy można zyskać pełne dopasowanie.
Unikaj nadmiernej oryginalności wizualnej
Przedstawione wskazanie najlepiej zobrazować na konkretnym przykładzie. Analizując, jaki dywan pasuje do brązowych mebli, można stwierdzić, że jaśniejszy beżowy. Generalnym wskazaniem jest poruszanie się w obrębie zbliżonej kolorystyki. W rezultacie takie założenie można odnieść do kolejnych przykładów. Podobne zestawienia wystąpią analogicznie pomiędzy:
- błękitem a granatem,
- bielą a szarością,
- fioletem a różem,
- czernią a szarością.
Te kompozycje uwzględniają także wzorzyste odmiany dywanów, w których pomimo grafik dominuje dana barwa. Zasadniczo, jasne odcienie powiększają optycznie przestrzeń, więc przy kolorowych meblach są też zalecane. Takie różnobarwne wyposażenie może znajdować się również w małych mieszkaniach. Dodatkowo im ciemniejsza podłoga, tym dywan powinien być jaśniejszy, niezależnie od konkretnych mebli. I wreszcie, trzeba określić częstotliwość korzystania z wybranego wnętrza. Jeśli spędzamy w nim dużo czasu, będzie ono narażone na zabrudzenia. Oznacza to wybór w postaci ciemniejszego dywanu.
Pamiętaj o jakości materiałowej dywanu
Zastanawiając się na przykład nad tym, jaki dywan do granatowej kanapy kupić, odpowiedź jest jednoznaczna – delikatnie błękitny. Co w kwestii materiału, z którego powinien być wykonany taki dodatek? Tutaj również panuje niemała dowolność, ponieważ klient ma do wyboru warianty:
- bawełniany,
- jutowy,
- wełniany,
- akrylowy,
- sztuczny i syntetyczny.
Rodzaj surowca służącego do produkcji dywanu ma raczej drugorzędne znaczenie. Dla bogactwa kolorów widocznych na meblach liczy się głównie dopasowanie wizualne. Należy zaznaczyć, że powyższe wskazanie nie dotyczy tylko domów i mieszkań. Również odpowiednia aranżacja w instytucjach: edukacyjnych, kulturalnych czy opiekuńczych ma takie zalecenia. Dane wnętrza staną się w ten sposób przyjazne i miłe w odbiorze. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które są w nich po raz pierwszy. Gdy wygląd pomieszczenia skojarzą z sympatycznym oraz radosnym wariantem kolorystycznym, chętniej tam wrócą. Warto eksperymentować, ale dobór dywanu do różnobarwnych mebli nie może spowodować chaosu aranżacyjnego.
Jakie wymiary powinien mieć dywan do kolorowych mebli?
Prezentowane zagadnienie ściśle wiąże się z charakterystyką podłogi w danym pomieszczeniu. Gdy znajdują się tam eleganckie panele albo zadbany i odnowiony parkiet, nie warto zakrywać ich żadną strukturą. Rozpatrując zatem, jaki dywan do zielonej kanapy jest odpowiedni, ogólna odpowiedź brzmi – pistacjowy. Trzeba wziąć pod uwagę kolor na podłodze i innych meblach. Może okazać się bowiem, że tylko kanapa wyróżnia się pod względem odmiennej barwy. Wtedy odniesieniem podczas wyboru dywanu będzie raczej pozostałe wyposażenie. Wymiar powinien uwzględniać powierzchnię użytkową. Najlepiej, gdy jest pewnym kompromisem pomiędzy całkowitym wyściełaniem podłogi, a jedynie małym dodatkiem. Rozmiar produktu zależy też od tego, jaką funkcję w danym wnętrzu ma spełniać – jeśli wyłącznie dekoracyjną, można wybrać mniejszy wariant, ale dla praktycznej przyda się większy i łatwy w codziennym utrzymaniu.