Jak powiększyć optycznie małe pomieszczenie?

Lampa zewnętrzna Pic Nic Rossini Iluminazione

Większość właścicieli niewielkich pomieszczeń domowych błędnie zakłada, że ich urządzenie jest trudne i wymagające, aby nie powiedzieć niemożliwe. W przypadku małometrażowych pokoi najistotniejsze jest to, aby powiększyć optycznie przestrzeń używając do tego celu wszelkich możliwych rozwiązań architektonicznych i stylistycznych. Co ciekawe, da się tego dokonać za pomocą kilku ciekawych trików. Jeśli zastanawiasz się jak optycznie powiększyć salon, poznaj najlepsze propozycje sposobów wizualnego zwiększenia małych pomieszczeń.

Dlaczego warto powiększyć małe pomieszczenia?

Małe mieszkania mogą być równie piękne, co ich większe odpowiedniki, jednak w ich przypadku każdy detal ma znaczenie. Pokoje o dużym metrażu są nieco prostsze w aranżacji i trudniej zepsuć jej końcowy efekt. Można w nich bez problemu zastosować duże komplety wypoczynkowe, sporą ilość mebli, a także stojące i wiszące źródła światła, a całość uzupełnić dziesiątkami mniejszych i większych elementów dekoracyjnych. Małe pokoje natomiast bardzo łatwo „zagracić”, jednocześnie optycznie zmniejszając przestrzeń. Zwiększając wizualnie niewielkie pokoje uzyskujemy znacznie ciekawszą aranżację, która z pewnością przyczyni się do poprawienia komfortu wszystkich domowników.

Zastosuj odpowiednie meble

W przypadku małych pomieszczeń najważniejsze są odpowiednie meble. Postaw na wielofunkcyjne modele, ułatwiające odpowiednią segregację ubrań czy akcesoriów, bez zbędnego zmniejszenia przestrzeni życiowej. Dobrze sprawdzają się między innymi średniej wysokości regały o niewielkiej głębokości, jak i np. ławki, pod którymi znajduje się dodatkowo wydzielona przestrzeń służąca do przechowywania rzadko używanego obuwia. Świetny wybór stanowią także biurka z wysuwanymi szufladami po bokach – można w nich schować większość akcesoriów i urządzeń komputerowych. Nie zapominaj również o szafach. Zdecyduj się na modele o odpowiedniej pojemności, które nie będą zbyt duży jak na Twoje potrzeby. Zakup szafy przeznaczonej dla np. 4-osobowej rodziny będzie stanowił dużą i niewykorzystaną przestrzeń dla pary. Zajmie ona mnóstwo miejsca, a nie będzie pełniła odpowiedniej funkcji. Podobnymi zasadami warto kierować się w przypadku mebli, takich jak komody i regały.

Postaw na minimalistyczne oświetlenie

Warto zastosować takie lampy do niskiego pokoju, które nie wpłyną na optyczne zmniejszenie przestrzeni. Doskonałym wyborem będzie oświetlenie punktowe w postaci sufitowych diod LED, które w ogóle nie zajmują miejsca, a generują w zamian mocny snop światła, znakomicie rozświetlający każdą część danego pokoju. Jeśli w Twoim domu nie ma możliwości ich montażu, zdecyduj się na kinkiety. One również nie zajmują wolnego miejsca i nie przeszkadzają podczas codziennych czynności. Możesz ponadto zamówić oświetlenie stojące, lecz będzie trzeba je umieścić w odpowiednich miejscach – na półce lub w rogach pokoju. Najlepiej wybrać wówczas niewielkie modele osadzone na lekkiej podstawie.

Oświetlenie na biurko

Wybierz stylowe lustra

Chyba nie ma innego elementu wystroju, który w tak dużym stopniu wpływa na wizualną wielkość pomieszczenia, jak lustra. Jest to zdecydowanie najlepszy dodatek, mający ogromne znaczenie w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu i charakteryzuje się przy tym także bardzo niską ceną zakupu. Zastosuj lustro z wąskimi ramkami lub bez nich, pozbawione jakichkolwiek wzorów czy ornamentów, po czym umieść je na najbardziej widocznej ścianie w całym pokoju. W większości przypadków będzie to ściana na wprost mebli wypoczynkowych lub naprzeciw drzwi wejściowych. Możesz również zdecydować się na lustro stojące, lecz musisz wówczas pamiętać o tym, żeby wybrać model na małej podstawie.

Lustro z szafką i półką One More Look UMAGE - oak

Zrezygnuj ze zbędnych dodatków

Niestety w przypadku małych mieszkań nie można zapomnieć o zminimalizowaniu wszelkich dodatków i akcesoriów. Nawet najmniejsze obrazki czy figurki wizualnie zmniejszają i tak ciasne pomieszczenie, wprowadzają lekki nieład i nieporządek, który sprawia, że pokój optycznie staje się mniejszy. Zastosuj ozdoby w stylu minimalistycznym i zrezygnuj z tych zupełnie niepotrzebnych. Dobrym wyborem okażą się lekko połyskujące materiały, takie jak stal lub szkło, subtelnie odbijące światło. Pamiętaj także, aby nie stawiać żadnych ozdób bezpośrednio na parapecie od strony wewnętrznej i zewnętrznej. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku osób zastanawiających się jak optycznie powiększyć wąski pokój, w którym zazwyczaj jest bardzo mało światła.

Dodaj komentarz