Lampy mają znaczenie! Zbyt mocne światło razi i zmniejsza koncentrację, zbyt słabe z kolei męczy wzrok. Źle rozmieszczone nie pozwala się bawić ani uczyć, a przecież oświetlenie do pokoju dziecięcego musi spełniać kilka funkcji. Ułatwiać rodzicowi takie zadania, jak przewijanie, usypianie i ubieranie malucha. Powinno też podobać się dziecku. Trzeba brać pod uwagę fakt, że potomek rośnie, a jego potrzeby się zmieniają. Uwzględniając te wszystkie aspekty, warto stworzyć system oświetlenia oparty zarówno o lampę sufitową, jak i kinkiety albo lampki nocne. Dzięki temu wszyscy – i rodzice, i nowy członek rodziny – będą zadowoleni. Aby nie pogubić się w bogatej ofercie wszystkich plafonów, kinkietów i lamp z bohaterami bajek, w kształcie chmurek czy słoneczek, warto zastanowić się nad ich funkcją, a także potrzebami małego lokatora.
Lampy do dziecięcego pokoju – wybieramy oświetlenie górne
Lampa sufitowa to podstawowy element systemu oświetlenia do pokoju dziecka. Pozwala szybko ogarnąć wzrokiem całe pomieszczenie, przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne, ubrać czy oddać się wspólnej zabawie z maluchem. Potem daje okazję do swobodnej eksploracji otoczenia, poszukiwania ukochanego misia oraz radosnej zabawy. Daje mocne światło, wystarczające do swobodnego poruszania się po pokoju nawet po zapadnięciu zmroku. Ma też wartość dekoracyjną. Zaletą jest możliwość przyczepienia dzwonków, karuzeli czy innych gadżetów, które zajęłyby uwagę dziecka. Starszaki na pewno wyłowią wzrokiem abażur z ukochanymi bohaterami z bajek. Z pewnością dzięki niemu będą czuć się fantastycznie w swoim królestwie! Tak wyrazisty motyw może stać się bazą dla aranżacji całości. A może warto zainteresować się modelem pozwalającym na regulację natężenia oświetlenia, żeby nie razić oczek? Wybór jest bogaty:
- Halogeny skierują światło dokładnie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Pomieszczenie będzie też równomiernie oświetlone.
- Plafony nie obniżają optycznie pokoju, a pozwalają go równomiernie oświetlić.
- Abażury są dekoracyjne i atrakcyjne dla dziecka z uwagi na kolorowe motywy i ciekawe kształty.
Dzięki lampie sufitowej sprzątanie, szykowanie ubrań albo zabawa będą przebiegać bez żadnych zakłóceń.
Jak wybrać lampkę nocną dla dziecka?
Lampka nocna pełni równie ważne zadanie. Po pierwsze, pozwala podczas szykowania się do snu zredukować ilość światła, pozwalając jednocześnie na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, na przykład, gdy rodzic szykuje piżamkę czy świeżą pościel. Lampka nocna może pełnić funkcję projektora, rzucając na ścianę motyw gwiazdek, groszków bądź śnieżynek albo grać delikatną kołysankę. Są nawet lampki-maskotki, które można przytulać! Pozwalają redukować stres i zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie w pokoju nie jest tak jasno, jak przy włączonym oświetleniu górnym. Dzięki temu uwalnia się melatonina regulująca rytm snu i czuwania. Nazywana “hormonem ciemności” pozwala na zdrowy wypoczynek. Stopniowo rezygnując z korzystania z elektroniki i zaciemniając pokój dziecięcy, można zapewnić i maluchom spokojny sen. Brak światła jest bowiem sygnałem do produkcji wspomnianego hormonu, co pozwala szybciej i głębiej zasnąć. Po takiej nocy wszyscy obudzą się wypoczęci i pełni energii! Kto wie, może wtedy zmniejszy się częstotliwość późnych wizyt w sypialni rodziców czy budzenia się z płaczem? Można wykorzystać taką wiedzę, aranżując oświetlenie we własnej sypialni. Nie zawsze jednak w pokoju może panować całkowita ciemność i trzeba szukać alternatywnych rozwiązań.
Lampy naścienne – kinkiety
Kinkiet może wisieć przy łóżeczku, przyjmując postać gwiazdki, chmurki czy półksiężyca. Daje bardzo delikatne światło, czasami rzucając na ścianę ciekawe cienie. To idealny sposób, kiedy dziecko nie chce spać w całkowicie zaciemnionym pokoju. Niektóre maluchy po prostu nie są wtedy w stanie zasnąć albo zwyczajnie… boją się ciemności. W razie nocnej wizyty w łazience lampki punktowe wskażą starszakowi właściwą drogę. Pomagają się wyciszyć i uspokoić. Niektóre mamy twierdzą, że odganiają koszmary. Miłośnicy gadżetów mogą pokusić się o zakup projektora, który na pewno spotka się z uznaniem najmłodszych. Ciekawym pomysłem jest skorzystanie z czujnika ruchu – lampka uruchomi się, kiedy tylko malec się przebudzi i zacznie poruszać.
Lampa stojąca – idealna podczas nocnego karmienia dziecka
Lampa stojąca sprawdzi się podczas opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Nocne karmienie, przewijanie, tulenie zapłakanego bobasa czy podawanie leków wymaga oświetlenia, które nie będzie razić tak, jak to górne, ale będzie silniejsze od lampki nocnej. Pomoże sprawnie dokonać każdej, nocnej interwencji. Lampa stojąca ustawiona przy fotelu do karmienia sprawdzi się w tej roli doskonale. Potem można wykorzystać ją w salonie, aranżując kącik do czytania.
Lampka na biurko
Dzieci w wieku szkolnym potrzebują miejsca do nauki. Nawet przedszkolaki chętnie oddają się na przykład twórczości plastycznej, wycinając, wyklejając, malując obrazy. Do tego jednak potrzebna jest… lampka na biurko! Powinna dawać dość silne, zimne, punktowe światło, żeby dobrze oświetlić brystol czy zeszyt. Musi być jednak bezpieczna, aby maluch np. nie uszkodził kabla. Byłoby dobrze, gdyby jej wygląd pozwolił na dłuższe użytkowanie. Należy ją ustawić tak, aby ręka pisząca nie rzucała cienia na kartkę.
Różny wiek to różne potrzeby
Dzieci rosną w zawrotnym tempie. Noworodek i niemowlę mają różne potrzeby, przedszkolak też. Z tego też względu oświetlenie do pokoju dziecięcego powinno być tak dobrane, aby je zaspokajać. W przypadku pierwszych miesięcy chodzi oczywiście o wygodę podczas przewijania i karmienia, a także dostarczania dziecku niezbędnych bodźców wzrokowych. Lampa górna z kolorowym abażurem i druga do karmienia będą wtedy najważniejsze. W przypadku starszych pociech kinkiet czy projektor będą z kolei odgrywać istotną rolę. Potem gdy pociecha wejdzie w wiek szkolny, najważniejsza okaże się lampka przy biurku. Nie zapominajmy też, że wraz z wiekiem rośnie decyzyjność i przedszkolak może już śmiało wyrazić swoje zdanie w sprawie wyboru lampki nocnej.
Na co trzeba zwracać uwagę, wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego?
Niezależnie od tego, jaki konkretnie rodzaj oświetlenia do pokoju dziecka jest potrzebny, podczas dokonywania wyboru trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Lampy do dziecięcego pokoju powinny spełniać następujące kryteria:
- być bezpieczne. To znaczy, że nie mogą zbyt łatwo ulegać uszkodzeniom czy powodować urazu u maluszka. Ani materiał, ani farby nie mogą zawierać substancji szkodliwych. To samo dotyczy kabli – muszą być właściwie zabezpieczone oraz izolowane. Warto sprawdzić, czy dany produkt posiada stosowne certyfikaty;
- być wygodne w użytkowaniu. Łączniki powinny być łatwo dostępne a kable wystarczająco długie, aby bez problemu podłączyć je do gniazdka lub schować, by nie leżały na środku pokoju;
- być dopasowane do pomieszczenia i ustawione w odpowiednich miejscach, aby korzystanie z nich było łatwe i wygodne. Codzienna zabawa i pielęgnacja powinny być proste i wymagać jak najmniej przenoszenia, przekładania czy przestawiania;
- być odpowiednie dla alergików, jeśli u dziecka występuje ten problem;
- być łatwe do utrzymania w czystości;
- podobać się zarówno rodzicom, jak i maluszkowi;
- być energooszczędne (należy sprawdzić rodzaj żarówek, który będzie potrzebny);
- zapewniać wystarczającą moc światła;
- dawać światło ciepłe lub zimne w zależności od potrzeb. Światło ciepłe jest potrzebne w lampce nocnej, bo usypia, zimne przyda się nad biurkiem, gdyż sprzyja koncentracji;
- być spójne ze stylistyką wnętrza.
Wybór idealnego oświetlenia
Decyzja o zakupie lampy do dziecięcego pokoju powinna być przemyślana. Gdzie będzie ustawiona? Do czego będzie służyć? Kiedy będzie najczęściej używana? Znając odpowiedzi na tego typu pytania, z pewnością można przybliżyć się do stworzenia wygodnego, komfortowego i bezpiecznego pokoju dziecięcego.