Na jakiej wysokości zamontować kinkiety?

Kinkiet z piór - Umage Eos

Planowanie systemu oświetlenia powinno uwzględniać również to, punktowe. Mowa tu głównie o kinkietach, czyli lampach montowanych na ścianach. Jaka powinna być wysokość kinkietu i dlaczego to takie istotne? Przede wszystkim kinkiet pełni kilka ważnych funkcji:

  • jest dodatkowym źródłem mocnego światła w miejscach, które tego wymagają, jak na przykład sofa, gdzie wieczorem oddajemy się lekturze; 
  • pozwala wyeksponować ukochane pamiątki, piękną porcelanę czy inne bibeloty;
  • umożliwia zaaranżowanie bardziej przyjaznego, sprzyjającego relaksowi klimatu np. w sypialni, kiedy wieczorem rezygnuje się z górnego oświetlenia na rzecz punktowego;
  • ratuje w sytuacji, kiedy trzeba zrobić precyzyjny makijaż, dlatego doskonale sprawdza się w łazience;

Właśnie od miejsca przeznaczenia zależy to, na jakiej wysokości kinkiet powinien być zamontowany. Dobre przemyślenie tej kwestii przyniesie wiele korzyści: wzrok nie będzie nadto wytężony, gotowanie czy majsterkowanie będzie przebiegać sprawniej, zmniejszy się ryzyko drobnych wypadków w rodzaju skaleczenia się nożem podczas krojenia lub niedokładnego golenia, podczas wieczornego odpoczynku każdy będzie mógł się zrelaksować, gdyż odpowiednie natężenia światła wprowadzi spokojny nastrój, a przy tym ułatwi zasypianie. Dobierając właściwą wysokość montażu lamp, trzeba mieć również na względzie rozmieszczenie mebli, wysokość pomieszczenia, a nawet wzrost domowników.

Wysokość kinkietu w salonie

Salon i sypialnia to pomieszczenia, w których można pracować, bawić się z dziećmi czy odpoczywać. Wieczorna lektura albo maraton filmowy to jedne z wielu, dostępnych rozrywek. Wymagają jednak odpowiedniego oświetlenia. 

W salonie kinkiety najlepiej umieścić symetrycznie nad sofą, aby umożliwić swobodne czytanie, rozwiązywanie krzyżówek czy szydełkowanie. Wysokość kinkietu powinna być natomiast dobrana w taki sposób, aby nikt z domowników nie trafiał w niego głową. Ważna jest również budowa lampy – światło powinno padać w taki sposób, aby nie męczyło wzroku, a ręka nie rzucała cienia na kartę papieru czy książkę. Kinkiety mogą na przykład pomóc wyeksponować półkę z dekoracyjnymi drobiazgami, doświetlić kominek – umieszczone po obu jego stronach dają wrażenie uporządkowania i symetrii. Lampy można umieścić również w innych miejscach. Wtedy trzeba dostosować wysokość do obiektu, który ma być wyeksponowany za pomocą światła. Można umieścić kinkiety również na ścianie z telewizorem, aby podczas seansu nie męczyć wzroku. W przypadku tych mających głównie oświetlać ścianę i świecących w górę i dół (jak w modelu Merbau), najlepszym wyjściem jest montaż na wysokości 160-170 cm. Ważne, aby nie zaburzały widzenia. W zależności od wysokości pomieszczenia i rozmieszczenia mebli można je umieścić nieco wyżej lub niżej. Najistotniejsza jest tu wygoda domowników.

Kinkiet betonowy Orto Mini LOFTLIGHT

Kinkiet w sypialni

Kinkiety mogą pełnić funkcję oświetlenia wspomagającego zamiast lampek nocnych. W sypialni można je powiesić symetrycznie nad łóżkiem, aby umożliwić przeczytanie “jeszcze tylko jednego rozdziału” książki przed położeniem się spać. Powinien zawisnąć na takiej wysokości, aby na pewno nikt nie zrobił sobie krzywdy podczas wstawania! Najlepsza wysokość to 75 cm, licząc od górnej krawędzi materaca łóżka. Kinkiety powinny dawać ciepłe, łagodne, rozproszone światło i oświetlać nie tylko łóżko, ale i przestrzeń w jego bezpośredniej bliskości, tworząc ciepłą, przytulną atmosferę i ułatwiając położenie się spać. Kinkiet może też ułatwić poranne kompletowanie zestawu ubrań do pracy. Sprytnie rozmieszczone nad szafką albo wręcz lampki LED wewnątrz niej na pewno pozwolą szybko zorientować się z zawartości garderoby. Jeśli w pomieszczeniu jest lustro bądź toaletka, można powiesić dwa kinkiety po obu jego stronach, aby bez problemu wykonać perfekcyjny makijaż. Na jakiej wysokości umieścić taki kinkiet? Ważne, by światło nie raziło w oczy, a pomagało optymalnie doświetlić dane miejsce.

Kinket Eos Umage zamontowany w sypialni nad łóżkiem

Kinkiety w kuchni i łazience

Łazienka to miejsce, które powinno być szczególnie dobrze oświetlone. Wybierając konkretne modele lamp, warto pomyśleć również o kinkietach i umieścić je symetrycznie po obu stronach lustra. Padające z nich światło nie powinno razić w oczy, ale odpowiednio oświetlać miejsce “pracy”. Wtedy każda fryzura będzie udana, a zarost dokładnie ogolony. Najlepszą wysokością dla kinkietów w łazience przy lustrach jest wysokość oczu, czyli około 160 cm od podłogi. Kinkiety nad szafkami łazienkowymi mogą ułatwić szybkie odnalezienie potrzebnych kosmetyków. Tu sprawdzi się model Whiteline W.

Kuchnia również wymaga precyzyjnych działań. Zamontowane nad blatami górne szafki rzucają cień na przestrzeń roboczą, utrudniając przygotowywanie posiłków. Rozwiązaniem są niewielkie lampki umieszczone tuż pod nimi. Doświetlą blat i sprawią, że gotowanie stanie się wygodniejsze. Nie powinny być jednak duże. Można też pokusić się o zamontowanie kinkietów nad górnymi szafkami, w takiej odległości, aby światło padało na blat.

Na jakiej wysokości powinien wisieć kinkiet w korytarzu czy pracowni?

Korytarz to z reguły wąskie, niewielkie pomieszczenie, do którego wpada bardzo mało dziennego światła. To tutaj trwają poszukiwania kluczy, ostatnie “poprawki” przed wyjściem, pospieszne ubieranie płaszcza czy sprawdzanie, czy w torebce na pewno znajduje się wszystko, co potrzebne. W przedpokoju obowiązkowo znajdują się wieszaki na odzież wierzchnią albo szafa i oczywiście lustro. W ostatnim z wymienionych obszarów powinno znajdować się dobre oświetlenie. Kinkiety warto umieścić symetrycznie po obu stronach lustra mniej więcej na wysokości oczu (czyli ok. 160 cm od podłogi). Dzięki nim przygotowanie się do wyjścia przebiegnie po prostu sprawniej. Można je również umieścić nad szafą garderobianą czy gospodarczą, jeśli taka się tam znajduje. Jeśli w przedpokoju wiszą obrazy, można je dodatkowo wyeksponować, mocując kinkiety w analogiczny sposób. Lampka umieszczona nad komodą również zda egzamin. Powinna wisieć w takim miejscu, aby nikt się o nią nie uderzył.  Nie zapominajmy też o nocnych wędrówkach do łazienki – odpowiednio zamontowany kinkiet, jak Wall Kick, ułatwi odnalezienie właściwych drzwi bez obijania się o meble czy robienie niepotrzebnego hałasu.

Przestrzeń do pracy w gabinecie czy garażu również może być dodatkowo oświetlona w omawiany sposób. Wystarczy kinkiety umieścić na takiej wysokości, aby dobrze oświetlały przestrzeń roboczą – podobnie, jak w kuchni. Światło powinno być raczej mocne i chłodne, by ułatwić pracę. Nad biurkiem powinien wisieć tylko jeden kinkiet.

Kinkiety betonowe Orto Mini LOFTLIGHT

Na jakiej wysokości zamontować kinkiet? Kilka praktycznych wskazówek

  • Kinkiet powinien być zamocowany na tyle wysoko, by nikt się o niego nie uderzył;
  • W przypadku luster czy obrazów warto lampki zamocować symetrycznie po obu stronach;
  • Światło nie powinno razić w oczy;
  • Kinkiety umieszczone nad szafą pomogą łatwiej odnaleźć się w jej zawartości;
  • Należy dobrać natężenie i barwę światła do danego miejsca. W sypialni powinno być ciepłe, łagodne i rozproszone, a w kuchni czy łazience – raczej silne;
  • Należy zwrócić uwagę na to, by oświetlenie przy lustrach i toaletkach nie zniekształciło barw – inaczej może okazać się, że w naturalnym świetle perfekcyjny makijaż wcale nie wygląda już tak korzystnie;
  • Można rozważyć zamontowanie diod LED (w postaci sznura albo lampek punktowych) wokół ramy lustra, aby twarzy była równomiernie oświetlona;
  • Warto przemyśleć również kierunek padania światła. Czy oświetlona będzie bardziej podłoga, czy sufit? A może światło będzie padać w górę i w dół?

Po rozważeniu tych wszystkich czynników można zaprojektować system oświetlenia w swoim domu czy miejscu pracy, który poprawi komfort oraz ogólne funkcjonowanie. Myśląc o lampach do sypialni lub salonu, warto zainwestować właśnie w odpowiednie kinkiety. Powieszone na właściwej wysokości ułatwią wykonanie makijażu, uprzyjemnią lekturę czy przyspieszą kompletowanie garderoby. Warto rozważyć również zakup klimatycznych dodatków lub zdecydować się na wymianę dywanu, dodając wnętrzom nieco świeżości. 

ZObacz kinkiety z naszej oferty

NOWOŚĆ
Brak w magazynie
1 190,00 1 350,00 
NOWOŚĆ
1 390,00 1 890,00 
199,00 
269,00 
209,00 
149,00 
ZOBACZ WSZYSTKIE KINKIETY

Dodaj komentarz