Najlepsze oświetlenie na biurko

Oświetlenie na biurko

Biurko to niezbędny element w każdym miejscu pracy. Jego jakość wykonania oraz ergonomia znacząco wpływają na efektywność i wydajność pracy. Równie istotny jest fotel, który powinien zapewniać naszemu kręgosłupowi odpowiednie podparcie. A czy tak pieczołowicie przyglądasz się oświetleniu w gabinecie bądź biurze? Oświetlenie na biurko musi być odpowiednio dobrane, aby zadbać o Twój komfort podczas wielu godzin pracy. Nieodpowiednie negatywnie wpłynie na Twój wzrok. Czytaj dalej i dowiedz się, co wziąć pod uwagę, aby oświetlenie biurka było dopasowane najlepiej, jak to możliwe.

Oświetlenie na biurko czy oświetlenie nad biurko?

Odpowiedź jest jedna: oba. Przy czym trzeba zaznaczyć, że najkorzystniejsze dla naszego wzroku jest światło dzienne. Biurko powinno stać w jasnym pomieszczeniu, a najlepiej tuż przy oknie. Fotel natomiast należy skierować przodem do źródła światła, tak aby promienie bezpośrednio padały na strefę pracy i nauki. Oczywiście przydadzą się odpowiednie rolety, które pozwolą na regulację jego ostrości i kąta padania. 

Wybierając oświetlenie biurka, skup się także na żarówkach, które będą emitowały światło jak najbardziej podobne do naturalnego. Na lampalampa.pl oferujemy m.in. energooszczędne żarówki LED. Ponadto umożliwiamy wybór wielu wariantów żarówek, m.in. żarówkę dekoracyjną, która może zawisnąć w centralnym miejscu Twojego gabinetu i pełnić bardziej rolę dekoracyjną. Biuro przecież nie musi być nudne! Wręcz przeciwnie – ta strefa powinna zachęcać do twórczego spędzania czasu. 

Kolejna sprawa to kwestia zlokalizowania oświetlenia. I tak powinieneś zainwestować w oświetlenie nad biurkiem, które będzie rozpraszać światło równomiernie po całym pomieszczeniu. Ważne, aby nie powodowało tzw. ciemnych stref, szczególnie jeśli tą strefą miałoby być biurko. Najlepsze do tego celu będą lampy wiszące i żyrandole z kilkoma żarówkami. 

Oświetlenie na biurko natomiast pozwoli Ci doświetlić kluczową strefę. Przydaje się głównie w sytuacji, gdy pomieszczenie jest oświetlane przez większość dnia naturalnie. Dzięki punktowym lampom na biurko oświetlisz miejsce pracy i tym samym zapewnisz swoim oczom komfort. Będziesz mógł pracować również w godzinach wieczornych. 

Oświetlenie biurka – jakie światło psuje wzrok?

Tak jak powiedzieliśmy wcześniej: stawiaj na naturalne oświetlenie i wybieraj żarówki, które emitują promienie podobne do tych słonecznych. A jakie światło pasuje wzrok najbardziej?

Przede wszystkim źle dobrane i zamontowane. Zwróć zatem uwagę na to, aby oświetlenie biurka, ale też w innych pomieszczeniach było: równomierne, stonowane (nie może być za ostre), a także padało pod odpowiednim kątem. 

Dużo mówi się również o szkodliwości światła niebieskiego. Jesteśmy nim bombardowani zresztą przez wiele godzin, bo znajduje się w komputerach, smartfonach, telewizorach.  Według najnowszych badań nie stwierdzono jednak, że psuje nasz wzrok, ale ustalono, że ma niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację. 

Pracując zatem przy monitorach, emitujących tego rodzaju światło, zadbaj o higienę. Rób przynajmniej raz na godzinę 5-minutowe przerwy. Warto wtedy popatrzeć na naturę za oknem, jeśli masz taką możliwość. Jeśli nie, zaopatrz się w rośliny doniczkowe. Jest wiele badań dotyczących zbawiennego wpływu natury na nasze samopoczucie, nawet tej w domu. Ponadto zieleń jest kojąca dla oczu. 

Dobrym sposobem są również specjalne filtry na monitory, szczególnie komputerów, które minimalizują mikrodrgania. Niewidoczne bardzo często dla naszego oka, a mimo wszystko powodujące zmęczenie oczu, a w tym bóle głowy. 

Jak dobrać żarówki do pomieszczenia?

Wiesz już, że należy zainwestować zarówno w oświetlenie nad biurko, jak i oświetlenie na biurku. Ponadto, że światło naturalne jest najkorzystniejsze. Co więcej, aby zadbać o wzrok, należy zadbać też o to, aby światło w pomieszczeniach było rozproszone równomiernie, było stonowane oraz padało pod odpowiednim kątem (w zależności od funkcji, jakie spełnia dane pomieszczenie). 

W następnej kolejności przyjrzymy się natomiast żarówkom. Pewnie już wiesz, że żółte, stonowane światło idealnie sprawdza się wtedy, gdy chcesz stworzyć przyjemną oraz intymną atmosferę. Zauważyłeś również, że raczej nie sprzyja koncentracji, a wręcz usypia. 

Analogicznie w miejscach pracy i nauki należy zatem postawić na jasną barwę światła. I tak dobrym rozwiązaniem będą żarówki o temperaturze barwy 4000K. Informacje na ten temat powinieneś znaleźć na każdym opakowaniu wybranej przez siebie żarówki. Liczba ta informuje nas, że światło żarówki będzie zbliżone do tego naturalnego.

Projektując oświetlenie na biurku, zwróć również uwagę, z jakiej odległości będzie padało światło. Według licznych źródeł nie powinna być ona większa niż 35 cm. Możesz się także zdecydować na kinkiety, najlepiej rozmieszczone po obu stronach biura, w tej samej odległości od strefy do pracy. 

Popularność żarówek LED

Czym w ogóle są żarówki LED? Otóż jest to nowoczesny rodzaj oświetlenia oparty na systemie diod elektroluminescencyjnych. Na żarówki LED często mówi się również lampy LED-owe. Diody umieszcza się w obudowie żarówek. Zaletą tego typu oświetlenia jest przede wszystkim bardziej równomierne rozproszenie światła w pomieszczeniu w stosunku do tradycyjnych żarówek. 

Kolejna ich zaleta to natomiast energooszczędność. Taka żarówka zużywa bowiem mniej prądu od modeli, które są wyposażone w tzw. żarniki. Inwestycja w żarówki LED z pewnością się opłaci, ale warto wybierać sprawdzonych producentów. Najtańsze można kupić już za około 5 zł. Pamiętajmy jednak, aby dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniu i wybierać te, które spełnią nasze potrzeby w danym pomieszczeniu. 

Na koniec warto także wspomnieć, że żarówki LED nie zawierają rtęci, zatem są znacznie bezpieczniejsze nie tylko dla zdrowia, ale i środowiska. W lampalampa.pl znajdziesz bogatą ofertę oświetlenia LED na biurko.

Jak udekorować biurko?

Jako specjaliści od oświetlenia przede wszystkim będziemy proponować oryginalne wzory lamp i kloszy. Poza tym na biurku powinny znaleźć się tylko niezbędne narzędzia do pracy, które nie będą nas rozpraszać. Warto również zaopatrzyć się w wygodny organizer na dokumenty, notesy i długopisy. Przyda się także coś na szczęście lub ulubiony prezent od przyjaciela. Roślinność ze względów bezpieczeństwa lepiej ulokować na parapetach lub kwietnikach, ale na biurku możemy postawić ewentualnie małą doniczkę z sukulentem.

Wybierając jednak oświetlenie na biurko, możesz spokojnie zaszaleć. Na stronie lampalampa.pl masz do wyboru kinkiety w klasycznym stylu, ale również modernistycznym i takie, które równie dobrze mogłyby uchodzić za nowoczesne dzieła sztuki. Biuro, jeśli znajduje się w Twoim domu, powinno wyrażać Ciebie i codzienne zachęcać do pracy. 

Decydując się na lampy nad biurko proponujemy zapoznać się z naszą ofertą lamp stołowych. Znajdziesz tutaj wzory, które dopasujesz do Twojej własnej aranżacji wnętrza. Ponadto, jeśli cenisz oryginalność, skorzystaj z naszego kreatora, który umożliwi Ci budowę spersonalizowanej lampy. Zabaw się w projektanta! Pamiętaj jednak, aby przede wszystkim zadbać o wzrok. W tym celu zaopatrz się w odpowiednie żarówki, które także znajdziesz na lampalampa.pl. Jeśli natomiast dekorujesz biurko dziecka czy też nastolatka, mamy dla Ciebie dodatki, które mogą przydać się w jego pokoju. Będą one nie tylko służyć nauce, ale i relaksowi. Być może zainteresują Cię łatwe w czyszczeniu pufy? Są to wygodne siedziska idealne na zewnątrz (taras), ale także do wewnątrz. Pozwalają na przyjemne wylegiwanie się. Niezastąpione w podróży w nieznane z dobrą książką. A w Twoim biurze, miejsce z pewnością znajdą m.in. niezwykle oryginalne dywany w wielu kolorach czy też niebanalne dodatki, takie jak Rhinoceros. Wszystkie powyższe również znajdziesz w naszym sklepie.

Dodaj komentarz