Jak samodzielnie zamontować lampę sufitową?

Lampa sufitowa

Zobacz, jak podłączyć lampę i to bez niczyjej pomocy! Naucz się montować żyrandole, kinkiety i plafony wcale nie po to, aby zaoszczędzić – po prostu dobrze mieć fach w ręku i umieć naprawić podstawowe rzeczy we własnym domu. Szczególnie gdy na rynku jest tyle nowości i coraz częściej masz ochotę na zmianę w aranżacji swojego wnętrza. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik na temat tego, jak zamontować lampę do sufitu. Zaczynamy!

Jak zamontować lampę do sufitu?

Jest to krótka instrukcja przygotowana specjalnie dla osób, które chcą wiedzieć, jak zamontować lampę wiszącą. Dotyczy etapów od momentu, gdy przewód jest już odkryty. Jeżeli więc montujesz ją w miejscu innej lampy, należy najpierw bezpiecznie ściągnąć starą. W tym celu wyłącz bezpieczniki i za pomocą próbnika napięcia upewnij się, że dopływ prądu został odcięty. 

Podłączenie lampy sufitowej – poradnik

Krok 1: Przygotuj narzędzia i zadbaj o bezpieczeństwo 

Narzędzia, które będą Ci potrzebne podczas podłączania lampy sufitowej to:

  • próbnik napięcia,
  • wiertarka z funkcją udaru plus zestaw wierteł,
  • hak sufitowy plus korek rozporowy o dostosowanym rozmiarze do haka,
  • lampa sufitowa,
  • żarówka,
  • okulary ochronne, odkurzacz i drabina.

Dbając o bezpieczeństwo, przede wszystkim wyłącz bezpieczniki. Upewnij się, że wszystko jest wyłączone, przykładając próbnik napięcia np.: do gniazdka z prądem. Ponadto, ustaw drabinę na odpowiedniej wysokości i załóż okulary ochronne. 

Krok 2: Zidentyfikuj przewody i wywierć otwór na hak

Na tym etapie oceń, czy przewody są w dobrym stanie. Ustal również, gdzie przebiega kabel zasilający, aby go nie przewiercić wiertarką. Otwór na kołek, w którym umieścisz hak, wywierć przy wyjściu kabli, ale uważaj, aby ich nie uszkodzić! W tym miejscu warto również skorzystać z pomocy innego domownika, który przystawi do otworu odkurzacz, aby pozbyć się zbędnego pyłu. Kolejno włóż kołek i zamontuj hak. Upewnij się, że wszystko jest stabilne. 

Krok 3: Zamontuj lampę wiszącą 

Nową lampę powieś na zamontowanym haku. Przewody zasilające przyłącz zgodnie z kolorami do kostki (złączki zasilającej) przy lampie. Wystające przewody zamaskuj osłoną, która najczęściej jest w zestawie z lampą. Sprawdź dokładnie, czy wszystko jest dokręcone, wkręć żarówkę.

Krok 4: Włącz światło

Przywróć dopływ prądu do gniazdka i włącz światło. To koniec podłączenia lampy sufitowej! Jeśli nie działa, wyłącz raz jeszcze bezpieczniki i sprawdź, czy dobrze dobrałeś przewody kolorami. Być może jest to również efekt chwilowego odcięcia prądu przez dostawcę. Niewykluczone również, że Twoja instalacja jest już niesprawna. Jeśli tak, wezwij fachowca. 

Jak zamontować kinkiety i plafony? 

Instrukcja postępowania jest podobna, jak w przypadku lamp wiszących. Montaż różni się jednak sposobem przytwierdzenia tego typu lamp do ściany lub sufitu. Przede wszystkim sprawdź dokładnie, w jaki sposób należy je zamontować. Zobacz, czego potrzebujesz, aby kinkiety i plafony dobrze się trzymały. Niezbędne informacje powinieneś znaleźć w instrukcji na opakowaniu. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy wiszącej?

Zanim przystąpisz do zakupu nowej lampy, warto ocenić stan instalacji. W przypadku nowego budownictwa zazwyczaj nie ma żadnych problemów. Gorzej wygląda sytuacja w mieszkaniach budowanych lata temu. Zanim udasz się do sklepu lub zasiądziesz przed monitorem, aby wybrać idealną lampę, zajrzyj pod osłonę dotychczasowej i upewnij się, jak wyglądają przewody zasilające. To dość istotny element, który oszczędzi Ci wielu problemów. Umiejętność dotycząca tego, jak zamontować lampę, to nie wszystko. Ważna jest też wiedza o stanie instalacji i ewentualnych ograniczeniach. Gdy masz już pewność, możesz przystąpić od określenia celu, jaki ma spełniać dane pomieszczenie. Aby wybrać właściwie, skorzystaj z poniższego zestawienia.

Lampy wiszące do salonu

Jeśli dysponujesz salonem, który jest przestronny, a zarazem wysoki, zastanów się nad wyborem ozdobnych żyrandoli. W zależności od preferowanego stylu możesz wybrać eleganckie, bogato zdobione modele, jak również proste i minimalistyczne. Najistotniejsze będą jednak żarówki. Jeśli oświetlenie sufitowe będzie jedynym w tym pomieszczeniu, warto wybrać jasne światło przyjazne dla oczu. Salon to jednak miejsce, które dobrze zaopatrzyć w różnego rodzaju lampy, w tym również wolnostojące, z ciepłym, nieco przyćmionym światłem sprzyjającym relaksowi. 

Lampy wiszące do jadalni

Jadalnia w nowoczesnym budownictwie najczęściej połączona jest z salonem. Jeśli jest  tak w Twoim przypadku, warto zwrócić uwagę na to, aby dobrze się z nim komponowała. Najważniejsza jest barwa światła. Jedzenie jest dość prywatną sferą, zatem nawet w większym gronie należy zadbać o sprzyjającą jej atmosferę. Wykorzystaj więc żarówki z ciepłym światłem. W kwestii wyboru lamp wszystko zależy od powierzchni. Świetnie sprawdzą się lampy wiszące nisko nad stołem, jak również lampy stołowe, jeśli masz taką możliwość montażu. Jeśli interesują Cię modernistyczne, oryginalne dekoracje, możesz skorzystać z naszego kreatora umożliwiającego zbudowanie własnej lampy. 

Lampy wiszące do kuchni

W kuchni liczy się widoczność, a jednocześnie przyjemna atmosfera. Odpowiednie oświetlenie z pewnością będzie sprzyjać budowaniu jeszcze bliższych relacji. W tym pomieszczeniu na pewno warto zamontować jedną lampę wiszącą z jasnym światłem i ciekawym kloszem. Proponujemy również oświetlenie punktowe montowane głównie w meblach. Dobrym, a zarazem oszczędnym rozwiązaniem w miejscu, w którym spędzamy dość sporo czasu, będą  energooszczędne żarówki. 

Lampy do pokoju i sypialni 

To, jak zamontować lampę wiszącą, nie dla każdego może być proste. Co innego w przypadku lamp wolnostojących lub biurowych, których wtyczkę wystarczy podłączyć do gniazdka i gotowe. Świetnie sprawdzą się na szafce nocnej przy łóżku lub na biurku. Jeśli jednak marzy Ci się coś wyjątkowego, proponujemy wykorzystać ozdobne kable i żarówki. Dzięki nim stworzysz oryginalną dekorację, która jednocześnie będzie spełniać właściwości użytkowe. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu niejednemu nastolatkowi. 

Lampy do toalety, łazienki i korytarza

Tutaj idealnie sprawdzą się kinkiety i plafony. Nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie zapewniają odpowiednią widoczność. W łazienkach warto postawić również na kilka różnych rodzajów oświetlenia. Przydadzą się zatem zarówno te, o ciepłych, stonowanych barwach, jak i kinkiety o jasnym świetle, idealne do montażu wokół lustra. Zapewniają tym samym doskonałą widoczność podczas codziennej toalety, a w szczególności wykonywania makijażu. 

Jak zamontować lampę? Wiedza na wagę złota

Jak widzisz, możliwości aranżacji mieszkania za pomocą światła jest mnóstwo. Odpowiedni  dobór lampy czy żarówki jest istotnym elementem, który zapewni nam radość z przebywania we własnym domu. Jeśli wiesz, jak zamontować lampę, bez problemu dostosujesz każde pomieszczenie według swoich potrzeb i to bez niczyjej pomocy. 

Warto wykonać analizę oświetlenia w każdym wnętrzu. Rodzaj światła ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście naturalne promienie słoneczne są najlepsze i należy korzystać z nich jak najczęściej. W naszej strefie klimatycznej nie jest to do końca możliwe. Dostosuj zatem rodzaj światła do wykonywanych czynności. Do pracy oraz do czytania najlepsze będzie jasne, stonowane światło. Do majsterkowania przyda się dobrze oświetlony stół warsztatowy. Do oglądania filmów czy wylegiwania się na kanapie natomiast ciepłe, żółte żarówki, które dodatkowo zapewnią przytulny klimat. Oprócz koloru żarówki dostosuj także jej moc oraz kąt świecenia. Światło powinno być rozproszone równomiernie, dlatego np. w salonie warto zastosować lampy wiszące z kilkoma żarówkami lub różnego rodzaju oświetlenie (m.in. dodatkowe lampy stojące). W ten sposób skutecznie zminimalizujesz negatywne działanie sztucznego światła.

Dodaj komentarz