Jakie oświetlenie wybrać do przedpokoju?

Remontując domową przestrzeń w celu jej gruntownego odświeżenia, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów wpływających zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność pomieszczeń. W trakcie projektowania skupiamy uwagę przede wszystkim na aranżacji pokoju dziennego, sypialni, kuchni i łazienki, bardzo często zapominając, że przedpokój odgrywa równie istotną rolę w mieszkaniu. To pomieszczenie jest w dużej mierze odpowiedzialne za wywołanie pozytywnego pierwszego wrażenia u odwiedzających gości. Równocześnie jednak zazwyczaj jest ono pozbawione dostępu do naturalnego źródła światła i charakteryzuje się niewielką powierzchnią. Z tego też względu, decydując się na odświeżenie aktualnej aranżacji wnętrz, warto wziąć pod uwagę popularne propozycje oświetlenia przedpokoju. Wbrew pozorom ta niewielka zmiana może całkowicie odmienić optyczny odbiór pomieszczenia, zarazem podnosząc jego funkcjonalność. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać.

Czy wielkość i kształt pomieszczenia mają znaczenie?

Zastanawiasz się, jaka lampa do przedpokoju idealnie wkomponuje się w panującą w pomieszczeniu aranżację? Otóż, podejmując się odświeżenia przedpokoju, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii – przede wszystkim dotyczących kształtu oraz wielkości pomieszczenia. W przypadku przedpokoi, które są nie tyle niewielkie, ile charakteryzują się kwadratowym kształtem, najlepiej sprawdzi się pojedyncze źródło światła będące elementem sufitu podwieszonego bądź oświetlenie wymagające montażu na suficie w postaci lampy z regulowanymi spotami lub płaskich plafonów sufitowych. W zależności, na którą z dostępnych propozycji oświetlenia przedpokoju się zdecydujesz, będziesz miał możliwość subtelnego rozświetlenia całej przestrzeni lub oświetlenia różnych części pomieszczenia. Niekiedy jednak przedpokój może być wąski i zarazem długi. W takim wypadku doskonale spełnią swoje zadanie listwy oświetleniowe. Z kolei w pomieszczeniach wysokich, wyróżniających się dużą powierzchnią, egzamin zdadzą lampy wiszące oraz kinkiety.

Propozycje oświetlenia przedpokoju a popularne rodzaje lamp

Jakie oświetlenie do przedpokoju wybrać, aby potencjał pomieszczenia został w pełni wykorzystany? Nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich kilku lat niemałą popularnością cieszy się oświetlenie w formie listew oraz oddzielnych punktów świetlnych, które, odpowiednio rozmieszczone, sprawia, że przedpokój staje się optycznie większy. Ponadto, wbudowywane w sufit bądź montowane bezpośrednio na suficie lub ścianie nie zabierają potrzebnej przestrzeni oraz nie obniżają poziomu funkcjonalności pomieszczenia.

Niemniej, jeśli przestrzeń w przedpokoju jest wystarczająca, warto zastanowić się nad montażem klasycznych lamp wiszących. Tego typu oświetlenie będzie nie tylko praktycznym wyposażeniem pomieszczenia, ale także interesującą formą dekoracji, dopełniającą całość wystroju wnętrz. Charakteryzujące się niebanalnymi kształtami lampy wiszące świetnie sprawdzą się w przypadku przedpokoi urządzonych na wzór stylu retro, boho czy glamour.

Praktyczną alternatywą są również kinkiety ścienne, które mogą stanowić zarówno główne źródło światła w przedpokoju, jak i jego dopełnienie. Należy jednak mieć na uwadze, że to, jakie oświetlenie do przedpokoju wybierzesz, to dopiero początek Twojej przygody z aranżacją wnętrz. Musisz wziąć pod uwagę również rozmieszczenie lamp oraz kierunek padania światła. Skierowane ku podłodze sprawi, że pomieszczenie będzie odbierane jako wysokie. Skierowane natomiast ku ścianie, doda kilku centymetrów do szerokości. Oczywiście światło można również skierować na wybrane elementy, tym samym wpływając na kwestie estetyczne.

Lampy do przedpokoju dopasowane do stylu wnętrzarskiego

To, na jakie oświetlenie do przedpokoju ostatecznie się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie oraz Twoich indywidualnych preferencji. Niemniej, warto pamiętać nie tylko o wcześniej przedstawionych przez nas wskazówkach, ale także o tym, że Twoje propozycje oświetlenia przedpokoju powinny mniej lub bardziej wpisywać się w aranżację wnętrz. Szerokie pole manewru mają bez wątpienia osoby, które urządziły przestrzeń w stylu nowoczesnym, bowiem genialnie sprawdzą się w niej zarówno żyrandole, plafon, jak i kinkiety, takie jak model Stick Wall. Dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych subtelnie rozświetli pomieszczenie. Zwolennikom stylu klasycznego z pewnością skradną serce plafony o charakterystycznych kloszach lub lampy wiszące np. model MBG OPEN-15 w kolorze złota, który świetnie wkomponuje się w przedpokój z wysokim sufitem. Natomiast jeśli nie wiesz, jakie oświetlenie do przedpokoju w stylu skandynawskim bądź industrialnym wybrać, to już pędzimy z odpowiedzią. W takim wypadku należy szukać prostych lamp, z pozoru przywodzących na myśl surowość. Mogą być to zarówno plafony, jak i kinkiety. Dużą popularnością cieszą się też lampy z odkrytymi żarówkami, jak dostępny w asortymencie naszego sklepu internetowego model Sala 25. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Dodaj komentarz