Lampy w stylu PRL-u

Obecnie niezwykle popularny jest styl industrialny. O ile wywodzi się on z Nowego Jorku, to w naszych, polskich realiach i wydaniu, jego nieodłącznym niemal elementem są rodzime nawiązania do nie tak dawnej wcale epoki PRL-u. Zauważamy to w nieodłącznej części wyposażenia każdego pomieszczenia, jaką są lampy wiszące, ale i te stojące, podłogowe. Ponadto warto zwrócić również uwagę na niewielkie oświetlenie jak chociażby lampki stawiane zazwyczaj na biurkach. Lampy PRL występują w różnych odsłonach, niemniej są obecnie absolutnym trendem w kontekście wyposażenia wnętrz i wiele wskazuje na to, że dłużej nim pozostaną.

Spis treści:

  1. Lampy wiszące
  2. Lampa podłogowa PRL
  3. Lampy stołowe
  4. Lampy typu kinkiet

Lampy wiszące

Oprócz bardzo nowoczesnych i całkiem nowatorskich wręcz rozwiązań, jeżeli chodzi o projekty lamp wiszących do pomieszczeń, łatwo obecnie znaleźć szereg tych nawiązujących do epoki PRL-u. Nasze lampy PRL powstają z solidnej i ponadczasowej ocynkowanej stali. Stal taka ceniona jest wysoce już od XVIII wieku, a z biegiem lat technologie służące do pokrywania stali cynkiem zostały udoskonalone. Lampy z PRL powstawały jednak praktycznie z wykorzystaniem takiej samej techniki. Stal ocynkowana skutecznie unika m.in. korozji. W związku z tym taki klosz do lampy PRL z powodzeniem można zamontować w kuchni czy nawet w łazience. W większości współczesnych sklepów meblowych dostępne są aktualnie meble stylizowane na te z czasów tak zwanej Polski Ludowej. U nas z pewnością dobierzesz do nich odpowiednie pod względem estetycznym i stylistycznym oświetlenie! Oferujemy metalowe lampy wiszące, nie tylko na tradycyjnych przewodach, ale także na charakterystycznych, oplatających przewody łańcuchach. Takiego typu lampa wisząca PRL, zwłaszcza w rdzawym odcieniu, stanowi wciąż popularny wybór, jeżeli chodzi o aranżację oświetlenia w nowoczesnym, industrialnym pomieszczeniu. Podobne lampy, chociaż o różnych kształtach kloszy, popularne były na całym świecie, właśnie we wszelkiego typu zakładach produkcyjnych. Styl industrialny wywodzi się oczywiście z takich ściśle przemysłowych wnętrz, adaptowanych początkowo na lofty.

Lampa podłogowa PRL

Lampa podłogowa dopełni wystroju sypialni czy salonu. Światło pochodzące z centralnej, zawieszonej pod sufitem lampy jest oczywiście dominujące, jednak w niektórych okolicznościach może wydawać się zbyt mocne. W związku z tym, kiedy potrzebujesz nieco wyciszenia i kameralnego klimatu, postaw na lampę podłogową PRL. Niezwykle atrakcyjne w przypadku nowoczesnego, loftowego stylu są lampy z „betonowym” kloszem, a przynajmniej z kloszem sprawiającym wrażenie, jakby wykonany on był z betonu. Ponadto w sklepie lampalampa.pl znajdziesz także inne warianty kolorystyczne kloszy. Jedną z najciekawszych propozycji lamp z PRL są właśnie stojące lampy na trzech długich, drewnianych nogach, z kloszem w kształcie walca. Charakterystyczne są również klosze w kształcie „grzybka”, także popularne w epoce PRL. Szczególnie polecamy zatem stojące lampy: Kopa Floor, Sfera Floor, Talma Floor oraz Malta Floor. Lampa podłogowa PRL nie musi być wyłącznie lampą metalowo-drewnianą, jednak takie połączenia są bardzo modne i charakterystyczne dla industrialnego stylu, królującego obecnie na salonach i we wnętrzach mniej oficjalnych.

Lampy stołowe

Takie niewielkie lampki stawiane są chętnie na biurkach, jednak w dobie powszechnego używania laptopów zamiast zadrukowanego papieru, małe lampki częściej zajmują całkiem inne miejsca, albo pełnią funkcję typowo ozdobną. Małe lampy z PRL mają naturalnie podobną funkcję, jak lampy podłogowe, tworząc w pomieszczeniu odpowiedni klimat, kiedy nie ma konieczności ”zalewania go” intensywnym strumieniem światła z lampy sufitowej. Stawiane są zatem w związku z tym w różnych punktach pomieszczeń, wszędzie tam, gdzie znajdzie się akurat kawałek przestrzeni na niewielką, dyskretną lampkę zamiast masywnej, podłogowej lampy na wysokiej podstawie. Stylowe lampki na stół „wędrują” zatem także po różnych innych meblach. Jeżeli masz wątpliwości co do charakteru Twojej małej lampki, a koniecznie chcesz, aby wpisywała się w loftowy charakter mieszkania, być może wystarczy, że założysz na nią klosz do lampy PRL, który nada jej niepowtarzalnego stylu! Wszystkie stojące lampy PRL są obecnie mile widziane we współczesnych domach, jednak te i sufitowe to nie jedyne, po jakie możesz sięgnąć.

Lampy typu kinkiet

W niejednym, zwłaszcza postpeerelowskim mieszkaniu, w niektórych miejscach, jak choćby przy łazienkowych lustrach, kinkiety są z góry narzuconym rozwiązaniem. Lampę typu kinkiet możesz oczywiście zamontować w innych punktach. O ile wciąż często spotykane są popularne do niedawna niewielkie halogeny, to właśnie lampy PRL tego rodzaju dodają smaku pomieszczeniom wykonanym w industrialnym stylu. Metalowe oraz betonowe kinkiety sprawdzają się niekoniecznie wyłącznie w łazienkach. Dobrze prezentują się także w niewielkich przedpokojach i innych wnętrzach. Sprawdź najładniejsze lampy z PRL na lampalampa.pl i wybierz do swojego domu: lapy wiszące, stojące, kinkiety i plafony. Te ostatnie także są ponadczasowe i uniwersalne.

Dodaj komentarz