Jak wybrać oświetlenie do garderoby

Garderoba, jako duża szafa albo niewielkie zazwyczaj pomieszczenie, wymaga szczególnie pieczołowitego doświetlenia od wewnątrz. Biorąc pod uwagę, że najczęściej jest to pomieszczenie pozbawione okien i innych źródeł światła dziennego, oświetlenie w garderobie składać powinno się wówczas z kilku punktów.

Spis treści:

  1. Lampa sufitowa a lampa w szafie
  2. Wiszące lampy do garderoby
  3. Metalowa lampa do garderoby
  4. Lampy stojące do garderoby

Lampa sufitowa a lampa w szafie

Przyda się zatem osobno: lampa sufitowa do garderoby, jak i lampki doświetlające wnętrza poszczególnych modułów. Małe lampki montowane do ściany i sufitu odegrają tutaj kluczową rolę. Nieduży kinkiet typu Febe Wall LOFTLIGHT, a także inne uniwersalne akcesoria oświetleniowe tego rodzaju, przy odpowiednim poprowadzeniu instalacji zamontujesz również we wnętrzach szafy. Alternatywne wobec kinkietu Febe Wall mogą być na przykład kinkiety Orto Teak LOFTLIGHT albo choćby Rulon LOFTLIGHT. Te ostatnie dają jednak kameralne, bardzo subtelne, nastrojowe światło i z pewnością zarówno w potężnej szafie, jak i w całym pomieszczeniu, takie oświetlenie garderoby nie będzie wystarczające. Garderoba jest rzeczywiście pomieszczeniem kameralnym, ale jednym z tych w tej kategorii, które po prostu potrzebują intensywnego oświetlenia ze względu na swój wybitnie użytkowy charakter. Można zatem pokusić się na przykład o małą, stojącą lampkę, ale raczej w charakterze dekoracji i dodatkowego oświetlenia, niż głównego źródła światła. Oświetlenie do garderoby to zatem przede wszystkim duża wisząca lampa. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj różnego typu abażury nowoczesne, ale także — jakże popularne obecnie – wiszące lampy w stylu industrialnym.

Wiszące lampy do garderoby

Oprócz typowo industrialnych lamp metalowych bardzo ciekawym rozwiązaniem są jasne i szerokie lampy, np. Fiora LOFTLIGHT. Do słabo doświetlonej garderoby można zatem wybrać włókninowy „kwiat” o średnicy 50 albo 70 cm. Inna, nietuzinkowa lampa w białym kolorze, to lampa Conia White UMAGE (Vita Copenhagen) w charakterystycznym kształcie szyszki. Lampa sufitowa do garderoby, będącej przeważnie zbyt dużym pomieszczeniem, często występuje w jasnym kolorze. Dzięki temu nie wywołuje wrażenie przytłoczenia. Biel jest zatem tutaj wyjątkowo na miejscu. Nie tylko samo światło lampy rozjaśnia wówczas pomieszczenie, ale także biały kolor optycznie je powiększa. Warto pamiętać, że urządzanie garderoby zbyt wieloma akcesoriami, meblami i innymi elementami w ciemnym kolorze, może dać nierzadko przytłaczający efekt. Oświetlenie do garderoby powinno być jednak przede wszystkim w tym samym stylu, w jakim utrzymana jest reszta pomieszczenia.

Metalowa lampa do garderoby

W garderobie, obok wspomnianych już białych lamp wiszących, warto rozważyć również uniwersalne oświetlenie w postaci metalowych lamp industrialnych. Ocynkowane, stalowe lampy w różnorodnych formach oraz kolorach są absolutnie ponadczasowe, a obecnie nad wyraz modne. Taka lampa do garderoby, czyli lampa ze stali ocynkowanej, sprawdzi się nie tylko w tym pomieszczeniu. Ocynkowane lampy ze stali występują między innymi w kolorze białym. Można zatem sięgnąć po szeroki żyrandol tego typu. Ciekawą opcją jest także powieszenie obok siebie w równym rzędzie niewielkich, wąskich lamp wiszących z ocynkowanej stali, niekoniecznie białych. Wówczas jeszcze lepiej doświetlisz pomieszczenie, w którym dobra widoczność znajdujących się wewnątrz przedmiotów jest szczególnie ważna. W garderobie często znajduje się również lustro – warto zatem dobrze widzieć efekt każdej stylizacji, a to możliwe jest to najlepiej przy dobrym świetle.

Lampy stojące do garderoby

Takie lampy sprawdzą się wówczas, kiedy trudno jest doprowadzić instalację elektryczną bezpośrednio np. do szafy albo też do innych, słabo oświetlonych zakątków pomieszczenia. Stojącą lampę wystarczy postawić obok garderobianej szafy i, w przypadku lampy, którą można nieco manewrować, skierować strumień światła do wnętrza. Lampy podłogowe mają zróżnicowane wzornictwo i funkcjonalności. Takie manewrowanie możliwe jest choćby w przypadku białej lampy Stork LOFTLIGHT. Jeżeli lampy podłogowe stawiasz po prostu dla lepszego oświetlenia w różnych punktach swojej garderoby, to oczywiście warto rozważyć wszelkiego rodzaju industrialne lampy, na przykład te w stylu PRL na trzech drewnianych nogach. Wśród tych charakterystycznych trójnogów znajdziesz w witrynie lampalampa.pl lampy o abażurach otwartych od góry, jak i całkiem po tej stronie zamkniętych. Wybierać możesz pomiędzy kształtem szerokiego walca albo kopuły. Alternatywą dla nich jest lampa na trzech metalowych nogach z klasycznym abażurem. Bez względu na to, jakie oświetlenie do garderoby wybierzesz na lampalampa.pl, będzie ono nowoczesne i wpisujące się w obecnie panujące trendy z zakresu aranżacji wnętrz. W garderobie ciekawym rozwiązaniem będzie również lampa Taka LOFTLIGHT albo kilka egzemplarzy tego modelu, ustawionych w różnych punktach pomieszczenia, oświetlających je dobrze pod różnymi kątami. Pamiętaj również, że wybór odpowiedniego oświetlenia do garderoby podyktowany jest przede wszystkim jej powierzchnią, ilością dostępnego miejsca oraz rozmieszczeniem poszczególnych ubrań, a także dodatków.

Dodaj komentarz