Dobór żarówki LED, na co zwrócić uwagę

Żarówka dekoracyjna Edison ST 64 LED Glow Stick - Warm / Silver

Żarówki LED to nowoczesne źródła światła, posiadające wiele niewątpliwych zalet, wśród których wymienić można długi czas eksploatacji czy bardzo niskie koszta użytkowania. Kupno samej żarówki to większy wydatek niż w przypadku źródeł funkcjonujących w oparciu o inne technologie. Nie warto jednak wybierać najtańszych żarówek LED, gdyż nie zapewnią one świetlenia dobrej jakości. By uzyskać światło przyjazne i komfortowe dla użytkowników, doboru żarówki należy dokonać świadomie, z uwzględnieniem kilku parametrów – oraz zdecydować się na produkt dobrej jakości. Odczytywanie parametrów żarówek LED może z początku wydawać się skomplikowane. Podawane przez producentów specyfikacje bywają niezrozumiale, a w niektórych przypadkach wręcz mylące. Postanowiliśmy zatem przybliżyć naszym naszym Klientom oraz Czytelnikom podstawowe zasady doboru owych nowoczesnych źródeł światła.

Mimo rozwoju technologii ledowej, nadal pokutuje pogląd, że światło emitowane przez żarówki LED jest niezdrowe, „nieprzyjemne dla oka”, nienaturalne. Gdy myślimy o diodach LED, na myśl przychodzi nam sine lub jaskrawe, bardzo chłodne oświetlenie, kojarzące się w najlepszym wypadku ze sklepową wystawą. Wielu z nas ciągle z niechęcią podchodzi do pomysłu zastąpienia we własnym mieszkaniu „tradycyjnych” żarówek źródłami światła LED. Niesłusznie. Żarówki LED są bardzo oszczędne, a przy umiejętnym ich doborze możemy zyskać przyjazne, bezpieczne dla zdrowia, komfortowe oświetlenie – tak do pracy, jak i do wypoczynku. Na jakie parametry zwracać uwagę i co oznaczają poszczególne z nich?

Strumień świetlny

Jest to wartość, która mówiąc w uproszczeniu, podpowie nam, jak mocno świecić będzie nasza żarówka. Im wartość będzie wyższa, tym więcej światła wyemituje nasz LED. Jednostką określająca strumień świetlny jest lumen (lm).

Strumień światła określany jest na podstawie specjalistycznych pomiarów dokonywanych w warunkach laboratoryjnych. Zdarza się, że nieuczciwi producenci żarówek wykorzystują fakt, iż podane przez nich wartości nie mogą być zweryfikowane przez użytkowników. Sama wartość podana w lumenach nie wystarczy więc, by wybrać odpowiednią żarówkę. Nie zawsze też najwyższa wartość będzie dla nas najbardziej pożądana.

Informacja na temat strumienia świetlnego jest pomocna przy doborze zamiennika żarówki tradycyjnej lub halogenowej. 

Moc żarówek LED

Podawana przez producentów moc znamionowa określa, przy jakiej mocy dane urządzenie pracuje prawidłowo oraz zgodnie z zaleceniami. Jednostką, w jakiej wartość jest podawana, jest wat (W). Pamiętajmy, że moc żarówki mówi nam o tym, jaki pobór generują diody i układ ich zasilania, nie zaś o tym, jak mocno świecić będzie nasza żarówka. Przy tej samej mocy, strumień światła poszczególnych żarówek może się znacząco różnić, w zależności od ich jakości, zastosowanych komponentów, przepuszczalności świetlnej klosza, czy parametrów takich jak barwa światła i współczynnik oddawania barw, o których wspomnimy za chwilę. Mało efektywne diody starego typu mogą emitować mało światła przy dużym poborze mocy. Pamiętajmy zatem, by nie dać się wprowadzić w błąd i nie dokonywać wyboru wyłącznie na podstawie tego parametru.

Efektywność (skuteczność, wydajność) świetlna

Aby móc realnie ocenić efektywność danej żarówki LED, należy wziąć pod uwagę oba omówione powyżej parametry, czyli zarówno strumień świetlny, jak i moc. Wydajność obliczamy, dzieląc strumie wyrażony w lumenach przez moc wyrażona w watach. Uzyskana w ten sposób wartość mówi nam, jak oszczędne oraz jak skuteczne jest nasze źródło światła. Im wyższy współczynnik otrzymamy, tym lepiej. Nowoczesne, wydajne żarówki LED zyskują efektywność rzędu nawet 100-140 lm/W.

Kąt świecenia

Kąt świecenia to obszar, jaki jest w stanie oświetlić dana żarówka. Im będzie on większy, tym bardziej rozproszone, a co za tym idzie słabsze światło uzyskamy. Światło o kącie 30° będzie mocno skupione i skutecznie oświetli wnętrze, szczególnie z dużej wysokości. Taki kąt świecenia zaleca się więc stosować w oświetleniu sufitowym. Do oświetlania pólek i wnęk możemy wybierać żarówki z kątem 60° . LED-y o kącie 120° stosujemy do zastąpienia tradycyjnych żarówek 40W i 60W.

Barwa światła

Barwa emitowanego przez żarówkę światła ma wpływ na samopoczucie osób przebywających w oświetlonym pomieszczeniu, na ich zdolność do skupienia lub odprężenia. Brawa światła ma też znaczenie estetyczne. W zależności od niej zmienia się wygląd pomieszczenia czy oświetlanych przedmiotów.

Barwa światła określana jest przy pomocy temperatury barwowej wyrażanej w kelwinach (K):

  • poniżej 3300 K – barwa ciepła
  • od 3300 K do 5300 K – barwa neutralna
  • powyżej 5300 K – barwa zimna

Oświetlenie o ciepłej barwie doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku: w sypialni, łazience czy salonie. Barwa zimna sprzyja skupieniu, pobudza, zwiększa zdolność do koncentracji i uczenia się. Jest też korzystniejsza podczas pracy wymagającej wysiłku wzrokowego. Żarówki o barwie zimnej dobrze sprawdzają się w biurach, halach produkcyjnych, możemy zastosować je do oświetlenia okolic biurka, np. w lampce biurkowej. W przedpokojach, przedsionkach czy klatkach schodowych zastosować można światło o barwie neutralnej czyli pośredniej między ciepła a zimną.

Żarówki LED do salonu i sypialni – propozycje LampaLampa.pl:

Żarówka dekoracyjna Edison ST 64 LED Glow Stick - Warm / Silver

Żarówka dekoracyjna Edison LED 5W Silver Warm

Ozdobna żarówka w stylu retro, emitująca światło o przyjemnej, ciepłej barwie (2700K). Moc 5W. Srebrny kolor szkła – nowość w naszej ofercie. Źródło światła doskonałego do wypoczynku, a przy tym komfortowego. Dobrze sprawdzi się jako oświetlenie sufitowe w salonie.

Żarówka dekoracyjna Edison ST 64 LED Glow Stick - Warm / Smoky

Edison LED 5W Silver Warm Smoky

Ta sama żarówka, w wersji z przydymionym szkłem. Emituje nastrojowe światło o bardzo ciepłej barwie, które bardzo dobrze sprawdzi się między innymi w sypialni, choć nie tylko. Warto zastosować we wszystkich pomieszczeniach, w których chcemy stworzyć przytulny klimat.

Do nauki i pracy:

Żarówka dekoracyjna Edison ST 64 LED Glow Stick - White / Transparent

Żarowka Edison LED 5W Transaprent White

Dekoracyjna żarówka LED emitująca neutralne białe światło o temperaturze barwowej 4000 K. Szkło żarówki jest transparentne. Kolejna nowość w ofercie sklepu lampaLampa.pl. Doskonała do oświetlenia pomieszczeń, w których uczymy się lub pracujemy, ale nie tylko. Jest to uniwersalne źródło światła do pokoju dziecięcego, przedpokoju czy salonu.

Więcej propozycji, jeśli chodzi o nowoczesne ledowe żarówki ozdobne, znaleźć można w kategorii żarówki LED.

Współczynnik oddawania barw

O tym, czy oświetlane przez naszą żarówkę przedmioty będą wyglądały naturalnie, zadecyduje współczynnik oddawania barw CRI (Ra). Sztuczne źródła światła określane są względem światła słonecznego, które ma najwyższy współczynnik oddawania barw (Ra=100). Współczynnik oddawania barw jest to jeden z najważniejszych parametrów przy ocenie żarówek LED. Światło o wysokim CRI jest neutralne i przyjemne. Źródła o niskim CRI emitują sztuczne, mało przyjazne dla użytkowników światło, które źle wpływa na samopoczucie oraz sprawia, że barwy wyglądają nienaturalnie.

Niski współczynnik CRI jest charakterystyczny dla żarówek LED słabej jakości. Tanie źródła światła LED faktycznie mogą negatywnie wpływać na zdrowie i na samopoczucie oraz nie nadają się do oświetlania pomieszczeń mieszkalnych. Emitują światło, które niezauważalnie mruga i choć nie jesteśmy tego świadomi, jest to męczące dla naszych oczu. Żarówki dobrej jakości wykonywane są z nowoczesnych komponentów i emitują bezpieczne światło, które może służyć jako komfortowe oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych. Źródła światła LED są oszczędne oraz możemy korzystać z nich bardzo długo, bez potrzeby wymiany żarówki. Inwestycja w dobre oświetlenie działające w oparciu o tę technologię będzie zatem inwestycją, która na pewno się opłaci.

Zobacz też:

Dodaj komentarz