Twój dom to Twoje królestwo. Miejsce, w którym chcesz czuć się swobodnie, przytulnie, gdzie jesteś całkowicie wolny i masz w końcu czas dla siebie i swojej rodziny. Nieraz chcesz ten czas spędzić intensywnie, pracując i wykonując szereg czynności, a niekiedy w skupieniu, ucząc się, czy odpoczywając. W jeszcze innych momentach pragniesz poczuć romantyczny nastrój – dobrze dobrane oświetlenie w postaci eleganckiej lampki oraz żarówki będzie idealne do stworzenia tego klimatu. Odpowiednie lampy do domu to nie wszystko – na tym zaledwie zaczyna się cała zabawa magii oświetlenia, jaką możemy uzyskać. Koniecznością jest regularna wymienia w nich żarówek, ale co ważne – dopasowanie ich mocy zarówno do danego modelu lampy, jak i warunków w pomieszczeniu. Co, jeśli dowiesz się, że to właśnie od żarówki będzie zależał cały nastrój, jaki stworzysz w swoim domu? Każde z zajęć wymaga innego rodzaju światła. Podczas romantycznej kolacji warto postawić na światło bardzo ciepłe – niektóre żarówki, poprzez swój kolor, imitują płomień świecy. Ciepła barwa jest również polecana do codziennego funkcjonowania. Przy poświęcaniu się pracy lepiej postawić na barwę dodającą energii i wspomagającą skupienie na wykonywanych obowiązkach czy nauce. Każdy z nas ma własne potrzeby w domowym zaciszu, dlatego wciąż powstają nowe rodzaje gwintów żarówek, aby sprostać Twoim oczekiwaniom. To właśnie one są w głównej mierze odpowiedzialne za to, jaką barwę oraz intensywność będzie miało światło w danym pomieszczeniu.
Dobór gwintu żarówki nie jest wcale trudny!
Przeróżne rodzaje gwintów żarówek mogą wprowadzić w delikatną konsternację podczas zakupów. Na pudełkach znajdziemy szereg niezrozumiałych oznaczeń oraz cyfr. Nie jest to jednak takie trudne i skomplikowane, na jakie wygląda w pierwszej chwili! Istnieją trzy najważniejsze parametry, za pomocą których opisywane są żarówki – po pierwsze jest to rodzaj gwintu, po drugie – barwa światła, po trzecie zaś – długość światła i jego intensywność, która coraz częściej podawana jest w jednostce określanej mianem lumenów zamiast w jednostce WAT.
Gwinty oraz jego kształty
Z określeniami, które przeczytasz poniżej, spotkasz się na każdym opakowaniu żarówki. Gwinty posiadają konkretny kształt oraz wielkość. Oznaczenia są wyznacznikiem tego, do jakiej lampy będzie pasować gwint oraz podpowiedź, jak najlepiej wykorzystać jego działanie. Nie każdy może zagwarantować tak samo jasne i mocne światło, dlatego należy dokonywać przemyślanego wyboru, aby w pełni wykorzystać potencjał danej żarówki. Wyróżniamy kilka najbardziej popularnych rodzajów gwintów:
- E27 i E14 – jest to podstawowy, pasujący do większości lamp, które posiadasz w domu. Różnią się od siebie wielkością gwintu. E14 stosowany jest w lampach o mniejszej mocy, podczas gdy jej większy odpowiednik E27 świetnie radzi sobie z większym obciążeniem.
- GU10 – specyficzny rodzaj gwintu sprawia, że jest ona często stosowana w lampach w stylu reflektorów. Posiada gwint na zatrzask, który bardzo łatwo jest zamontować i doskonale się trzyma. Dzięki temu odpowiada na wymagania stawiane przez lampy ruchome. Ma specyficzny kształt spodka, którego góra jest całkowicie płaska. Daje bardzo wyraźny promień światła.
- GU5.3 – Podobna do GU10, a jednak jej górna część jest lekko uwypuklona. O wiele delikatniejsza, mniejsza, również stosowana w reflektorach, jednak w przeciwieństwie do GU10, GU5.3 używa się w mniejszych rodzajach lamp. Znosi o wiele słabsze napięcie, dlatego też daje delikatniejsze światło.
- G53 – żarówkę tego rodzaju stworzono do oświetlenia halogenowego LED. Ten typ gwintu używany jest do żarówek płaskich i szerokich.
- G9 – gwint ten posiada wtyk w stylu widełkowym, świetnie sprawdza się w halogenach oraz LED. Jest bardzo niewielki.
- G4 – bardzo powszechny typ gwintu, który znalazł swoje zastosowanie w oświetleniu dekoracyjnym, na przykład w lampkach choinkowych.
- Taśma LED – wzbierający na popularności typ gwintu, który pozwala w fantastyczny sposób przyozdobić subtelnie nasz dom, nadając mu swoistego uroku.
Nadaj barwą światła odpowiedniego nastroju Twojemu domowi
Kolejnym z aspektów, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnej żarówki oraz jej gwintu, jest kwestia barwy światła. Zupełnie inną żarówkę należy dobrać do pracy przy biurku, do hotelu, salonu, a odmienną do sypialni. Jest to istotne zarówno dla naszego samopoczucia, komfortu, jak i zdrowia. Zbyt intensywne światło może doprowadzić do pogorszenia wzroku, tak samo, jak zbyt słabe. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje światła:
- ciepłe (2700-3300 K);
- neutralne (3300-4000 K);
- zimne (powyżej 4000 K).
Jaką barwę najlepiej jest dobrać do danego pomieszczenia? Do domu, w celu codziennego użytkowania i funkcjonowania, najlepiej jest zdecydować się na ciepłą. Stwarza ona przyjemną, rodzinną atmosferę oraz wspomaga relaks. Barwa neutralna świetnie sprawdzi się w pracowniach artystycznych, do łazienek, biura, sklepu czy magazynu. Jest najbardziej zbliżona do światła naturalnego i pomaga rozróżniać kolory w ich naturalnym stanie, nie zniekształca barw. Kolor zimny jest pobudzający i wzmagający skupienie. Najlepiej więc sprawdzi się w miejscach prac biurowych czy komercyjnych. Doskonały do gabinetów, hoteli oraz pracowni.