Jaki dywan wybrać do salonu?

Dywan outdoor - na taras Ziggy Blue-Beige

Możliwości aranżacyjne danego wnętrza zależą przede wszystkim od jego indywidualnej specyfiki, jak również oczekiwań domowników w obszarze stylu. Spore znaczenie może mieć budżet dostępny na realizację tej koncepcji, jednak nie zawsze spore nakłady dadzą oczekiwany rezultat. Wręcz przeciwnie, niekiedy dobry pomysł przy dość ograniczonych możliwościach finansowych skutkuje oszałamiającym efektem wizualnym. Oprócz niezbędnych mebli czy sprzętów RTV kluczowe znaczenie mają też dodatki, takie jak dywan. Decydując się na wybór konkretnego modelu, należy rozważyć nie tylko walory estetyczne, ale też praktyczne poszczególnych wariantów. W pierwszym z tych obszarów mowa o kolorze oraz zagęszczeniu runa. Drugi natomiast obejmuje głównie trwałość oraz łatwość w utrzymaniu w czystości, wraz z zachowaniem dotychczasowych walorów. Klienci mają do dyspozycji różnorodne rozwiązania, za sprawą których sprawią, że dane pomieszczenie stanie się doskonałe do odpoczynku i wspólnego spędzania wolnego czasu. Jaki zatem dywan będzie najlepszy do salonu? Podpowiadamy!

Postaw na modną, ale uniwersalną kolorystykę

Zasadnicze pytanie o to, jak dobrać dywan do salonu, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Najprostszą metodą jest jednak kierowanie się własnymi upodobaniami oraz odniesieniem do pełnej kolorystyki danego pomieszczenia. Chodzi nie tylko o odcienie ścian czy mebli, lecz także barwę poszczególnych dodatków. Odnosząc się do dywanów, istnieje koncepcja mówiąca o kolorystycznym dopełnieniu wystroju oraz osiągnięciu spójności wizualnej, jak również podejście starające się przełamać jednolite odcienie zdecydowanym, charakterystycznym detalem. Duża grupa klientów stawia na najmodniejsze trendy, wśród których są aktualnie mocne i wyraziste odcienie: zieleni, czerwieni, żółci czy koralu. Dla tradycjonalistów pozostają sprawdzone wersje szarości, stonowanego błękitu oraz uniwersalnego beżu. Warto postawić na barwy, których atrakcyjność nie skończy się wyłącznie na jednym sezonie, aby nie narażać się na konieczność ciągłych zmian dekoracji w salonie i tym samym dodatkowe koszta.

Sprawdź praktyczne i estetyczne walory materiałów

Wybór odpowiedniego produktu to nie tylko aspekty wizualne, ale też funkcjonalność podczas codziennego użytkowania. Jest przede wszystkim zależna od zastosowanych materiałów, które dzielą się na naturalne oraz syntetyczne. W każdej z tych kategorii można mówić o wielu wariantach  tkanin. Pierwsza to głównie: bawełna, jedwab i wełna, natomiast druga wykorzystuje poliamid, akryl oraz polipropylen. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki dywan do salonu wybrać, tym bardziej że niektórzy producenci decydują się na kombinacje materiałowe. Dotyczą one zastosowania kilku surowców w określonej skali ich przyszłego łączenia. Jedwab jest niezwykle ekskluzywny i zapewnia unikalny wygląd, z kolei wełna to trwałość oraz pełna elastyczność. Bawełna sprzyja łatwemu utrzymaniu w czystości poprzez możliwość prania. Odmiany syntetyczne mają bardzo zbliżone atuty przejawiające się zwłaszcza w niższej cenie zakupu, większej odporności na zabrudzenia, bakterie oraz drobnoustroje.

Zwróć uwagę na rodzaj podłogi i wówczas dobierz rozmiar dywanu

Niektórzy klienci, decydując się na zakup wybranego modelu, zasięgają opinii znajomych lub też czerpią inspiracje z różnych źródeł. Zadając pytanie o to, jaki dywan do salonu polecacie, z pewnością można byłoby napotkać na różne odpowiedzi czy sugestie. Kluczowy dobór jest też zależny od specyfiki wykończenia wnętrza. Jednym z jego elementów może być naprawdę piękna lub doskonale zakonserwowana, drewniana podłoga, która staje się atutem pomieszczenia i wręcz szkoda chować ją pod nawet eleganckim dywanem. Innym razem w domu czy mieszkaniu znajdują się uniwersalne panele i wówczas warto pomyśleć o ciekawym dywanie. Istotne znaczenie ma jego rozmiar, a eksperci wskazują na pewną tendencję. Otóż w salonie sprawdza się duży dywan, niezakrywający przy tym całej podłogi. Oczywiście jest to wyłącznie ogólny trend, od którego istnieją pewne odstępstwa. Liczy się też gęstość runa posiadająca możliwie wysokie punkty oceny. Przekładają się one na przyjemne i miłe odczucia użytkowników.

Pamiętaj o spójności stylu aranżacyjnego

Optyczny odbiór danej przestrzeni salonowej jest zależny od spójności rozwiązań dekoracyjnych. Choć niektóre osoby pragną przełamać jednolite kolory nieco bardziej wyrazistymi dodatkami, większość skłania się ku powszechnemu podejściu. Dywan powinien odpowiadać zatem trendom wystroju, które panują również w salonie. Zazwyczaj dom czy mieszkanie urządzone są w stylu nowoczesnym lub klasycznym. W pierwszym przypadku należy postawić na nieco odważniejszy produkt, na przykład w geometryczne wzory lub dodatkowe zdobienia. Z kolei w drugim lepiej odnajdą się stonowane oraz jednolite projekcje. Tradycyjne dywany z wzorami krzywoliniowymi świetnie pasują do stylu rustykalnego, uwzględniającego chociażby rzeźbienia czy ludowe zdobienia wnętrz.  Niezwykle popularnym w ostatnim czasie stał się styl skandynawski. W takich pomieszczeniach należy postawić na jednolite dywany w kolorach białym, szarym czy beżowym. Bez zbędnych wykończeń oraz ponadstandardowych wstawek. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii doradcy, który pomoże wskazać optymalne rozwiązanie.

Dodaj komentarz