Taras – oświetlenie ma znaczenie! 5 pomysłów jak oświetlić taras

Lampa zewnętrzna IP65 - Bistrot Eiva Creative Cables - kolor czarny

Odpowiednio dobrane oświetlenie pomaga podkreślić klimat danego miejsca i znajdujących się w nim dekoracji. Nie inaczej jest na tarasie, który również można przyozdobić dobierając odpowiednie źródła światła. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto pamiętać, aby nie  ograniczać się do jednego rodzaju światła, bo im więcej źródeł oświetlenia, tym większe mamy możliwości. Stosując:

  • lampy ogrodowe stojące
  • lampy zewnętrzne przenośne
  • lampy wiszące
  • girlandy
  • lampiony

umożliwiamy sobie dopasowanie światła na tarasie do konkretnej sytuacji. Inne wykorzystamy podczas spotkania ze znajomymi, inne podczas picia kawy, a jeszcze inaczej oświetlimy taras, jeśli pójdziemy tam czytać książkę wieczorową porą.  

Lampy na tarasoświetlenie na każdą okazję

Aranżacja tarasu powinna być przemyślana i zgodna z codziennym rytmem funkcjonowania domowników. Ustawienie mebli może być tu jednak trudniejsze niż w domu. Taras jest mniejszą przestrzenią, z której chcemy mieć wygodne wyjście do ogrodu, dlatego możliwości są tu nieco ograniczone. Na szczęście meble zewnętrzne, takie jak pufy na taras, meble ogrodowe i dywany zewnętrzne są nie tylko odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale też łatwe do przenoszenia. Można je więc bez problemu przesuwać według potrzeb, a dzięki odpowiednim rozmiarom, dopasować do dostępnego miejsca. A w kwestii oświetlenia? Dobrze mieć tradycyjną lampę wiszącą nad stołem lub kanapą, ale nie warto się do niej ograniczać. Przydają się też lampy stojące, zarówno małe, na stolik, jak i podłogowe, które można postawić obok fotela. Dzięki nim mamy możliwość oświetlić punktowo tylko wybrane elementy tarasu, co pozwoli nam na przykład na pisanie i czytanie.

Taras – oświetlenie na imprezę

Spotkania z przyjaciółmi często odbywają się w plenerze. Wówczas duże punktowe światło, jakie daje lampa sufitowa jest zbyteczne. Jak oświetlić taras na taką okazję? Dobrze sprawdzają się girlandy zewnętrzne, które dają delikatne światło, ale jest go dużo i umiejscowione jest w regularnych odstępach. Spora liczba małych żarówek wprowadza wyjątkowy nastrój, który doskonale sprawdza się na spotkaniach towarzyskich. Jeśli chcemy zrobić imprezę, na której ma być muzyka, to świetnym dodatkiem będzie lampa głośnik, która spełni dwie funkcje jednocześnie. Po spotkaniu będzie z kolei wspaniałym dodatkiem do wieczornych spacerów. Co istotne, takie wielofunkcyjne przedmioty mogą być wykorzystywane wielokrotnie i w bardzo różnych okolicznościach.

Lampy solarne na taras. Oświetlenie w zgodzie z naturą

Taras jest uznawany za część domu, ale przebywając na nim mamy bezpośredni kontakt z otaczającą nas naturą. Bardzo często więc urządzamy go w sposób, który przywodzi na myśl naturę i ekologię. Wiele mebli ogrodowych to meble drewniane, wspaniale komponujące się z otaczającą taras, a także znajdującą się na nim roślinnością. Jak więc oświetlić taras, aby było ekologicznie? Najlepszym sposobem są lampy solarne. Choć wyglądają one klasycznie, to pozyskują energię ze słońca, a nie gniazdka elektrycznego. Są oszczędne, ekologiczne, a przy tym wspaniale się prezentują. Ustawienie wielu takich lamp nie zwiększa naszych wydatków, a pozwala stworzyć wyjątkowy, przytulny nastrój. Taras oświetlony solarnie ma wyjątkowy blask i urok. Lampy tego typu mogą mieć różne żarówki, także ozdobne. Lampy solarne najlepiej sprawdzają się w miejscach dobrze nasłonecznionych, gdzie przez cały dzień kumulują energię, którą będą mogły oddać po zachodzie słońca. Jeśli jednak potrzebujemy ich tam, gdzie słońca w dzień jest mało, to żaden problem – lampy solarne można przenosić. W dzień możemy wystawić je na słońce, by zbierały jego energię, a wieczorem postawić tam, gdzie najpiękniej się prezentują.

Jak oświetlić taras?

Oświetlając taras trzeba się zastanowić, jakie efekty chcemy osiągać. Lampa wisząca i podłogowa powinny współgrać z całym wystrojem, podkreślać wygląd mebli i pasować do dywanu. Lampy zewnętrzne przenośne, które mogą stać na stoliku, szafce i innej płaskiej powierzchni, tego warunku spełniać nie muszą. Ich obecność jest podyktowana chwilowymi potrzebami. Warto jednak postawić na lampy o uniwersalnym wyglądzie, które będą dobrze i elegancko wyglądać w każdym otoczeniu. Ciekawym rozwiązaniem są lampy z motywami naturalnymi. Są to na przykład klosze w kształcie kwiatów, czy z motywem liści. Na tarasach często stosuje się także girlandy. Zazwyczaj wiesza się je po obwodzie dachu lub po przekątnej (zaczepione w rogach pomieszczenia). Ta druga opcja pozwala zrezygnować z lampy wiszącej, którą zwykle montuje się na środku. Oświetlenie tarasu powinno być też zgodne z codziennym rytmem funkcjonowania domowników i podążać za ich oczekiwaniami.

Dodaj komentarz