Wybór oświetlenia nad stół

Wspólne posiłki w gronie rodziny czy przyjaciół dają wiele radości, dlatego strefa jadalniana jest często centralnym miejscem w mieszkaniu. Warto zaplanować rozmieszczenie lamp w taki sposób, aby równomiernie oświetlić jej okolice. Lampy wiszące nad stołem to także modny element nowoczesnych aranżacji. Jakie oświetlenie zastosować nad stołem w kuchni, jadalni czy salonie?

Światło nad stołem powinno być w miarę równomierne i rozproszone. Najczęściej wybieramy więc lampy sufitowe wiszące z kloszami, zamknięte od góry, kierujące strumień światła w dół (choć nie jest to regułą). Stół jest wtedy oświetlony równomiernie, a jego otoczenie pozostaje w półcieniu. Klosz zasłania żarówkę, dzięki czemu nie dochodzi do oślepienia. Dodatkowo designerska oprawa oświetleniowa w modnym stylu, z oryginalnym kloszem, dodaje charakteru całej aranżacji. Nad stołem jadalnianym ciekawie prezentują się proste lampy w stylu skandynawskim, w jasnych kolorach lub ciemniejszych odcieniach:

Eos XL White UMAGE (VITA Copenhagen)

Lampa EOS XL

Asteria Umage Anthracite Grey

Lampa Asteria Anthracite Grey

Duże lampy sufitowe wiszące

Nad stołem ciekawie prezentują się też duże lampy wiszące. Świetną propozycją są modele XXL w stylu industrialnym. Lampy sufitowe wiszące z dużymi kloszami metalowymi czy betonowymi zwracają uwagę i wyglądają bardzo modnie. Wybierając dużą lampę nad stół, musimy jednak pamiętać o względach użytkowych. Oprawa oświetleniowa nie powinna utrudniać wstawania od stołu ani też świecić bezpośrednio na głowy osób, które przy nim siedzą. Wybierzmy zatem średnice klosza odpowiednio do wielkości stołu i pamiętajmy o zawieszeniu lampy na odpowiedniej wysokości.

Standardowo, lampy sufitowe wiszące powinny znajdować się mniej więcej 55-60 cm nad stołem. Duże efektowne lampy industrialne powinny wisieć 75-92 cm nad blatem.

W sprzedaży dostępne są również modele regulowane, które można łatwo opuszczać i podnosić.

Gino - S1 - Nikiel

Długa lampa nad prostokątnym stołem

Modnym trendem jest też minimalistyczne oświetlenie inspirowane stylem biurowym. Duża lampa zawieszona nad prostokątnym stołem jest nie tylko praktyczna, ale również wygląda bardzo elegancko. Analogicznie nad okrągłym stołem można zawiesić lampę o formie zamykającej się w obrysie koła.nn

Tubelar S Long

Klika lamp w rzędzie, lampy żarówki

Zamiast jednej długiej prostokątnej lampy można zawiesić nad stołem kilka mniejszych lamp wiszących. Takie rozwiązanie, inspirowane wystrojem kawiarni i pubów, jest praktyczne i modne. Możemy zastosować lampy wiszące żarówki w stylu industrialnym lub małe oprawy oświetleniowe z kloszami. Ciekawie prezentują się lampy w rzędzie zawieszone na różnych wysokościach. W sprzedaży dostępne są też lampy sufitowe potrójne czy poczwórne.

Lampy betonowe Kalla 31 w kolorze natural

Lampa wisząca z betonu Kalla LOFTLIGHT

Efektowny żyrandol

Nad stołem w salonie można też zawiesić efektowny stylizowany żyrandol. Taka odważna koncepcja dekoracyjna sprawia, że wnętrze nabiera wyrazu. Łączenie stylów – eleganckiego retro z nowoczesnym – jest bardzo na czasie.

Duża lampa nad stół - MDO S2
ING-S12

Designerskie lampy sufitowe wiszące rozświetlają okolice stołu i stanowią ważny element dekoracyjny. Już na etapie planowania instalacji elektrycznej w mieszkaniu warto uwzględnić oświetlenie strefy jadalnianej, tak by wnętrze było bardziej funkcjonalne i przyjazne domownikom.

-20%

Duże lampy

ING-S12

Original price was: 3 740,00 zł.Current price is: 2 990,00 zł.
Brak w magazynie

Duże lampy

MDO-S2

2 990,00 
450,00 500,00 

Zobacz też:

Dodaj komentarz